PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Większy ruch na DK 91 wywołany budową A1. Mieszkańcy żądają obwodnicy

Powoli dobiega końca budowa autostrady A1 na odcinku od północnej granicy Częstochowy w woj. śląskim do Tuszyna w woj. łódzkim. W związku z prowadzonymi pracami ruch na DK 91 znacznie się zwiększył, utrudniając poruszanie się po okolicy lokalnym mieszkańcom. 

Problemy z budową A1 w woj. śląskim

Z uwagi na bliskie sąsiedztwo autostrady, mieszkańcy coraz głośniej domagają się wybudowania obwodnicy. Autostrada A1 w woj. śląskim i łódzkim to odcinek budowany nie po nowym śladzie, lecz w ramach funkcjonującej od dekad „gierkówki” (DK 1). Liczne zwężenia, które generują korki i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia drogowego, sprawiają, że kierowcy szukają alternatywnych tras. Przez to w ostatnich kilku latach na DK 91 można zaobserwować wzmożony ruch, w tym na odcinku przebiegającym przez centrum Rędzin czy Kłomnic. GDDKiA informuje, że obwodnica Rędzin i Kłomnic znalazły się na liście rezerwowej Programu Budowy 100 Obwodnic. Jednak na razie brak jest środków na realizację inwestycji.

Zobacz także: Autostrada A1 Włocławek-Toruń zostanie poszerzona o trzeci pas ruchu

Zwiększony ruch na DK 91 – hałas i większa liczba zdarzeń drogowych

Natężenie ruchu w centrum miejscowości utrudnia życie lokalnym mieszkańcom, zwiększa również niebezpieczeństwo na drogach. W godzinach szczytu występują korki, co wcześniej było zjawiskiem bardzo rzadkim. Jak podaje Portal Samorządowy, sytuacja wyglądałaby dużo lepiej, gdyby nowa droga powstawała w nowym śladzie, a tym samym DK 1 byłaby alternatywną trasą dla kierowców. Dodatkowo samorządowcy z województwa śląskiego pochodzą sceptycznie do planów ukończenia drogi, przewidując, że natężenie ruchu na drogach wcale się nie zmniejszy, gdyż większość okolicznych kierowców, aby się dostać na A1, będzie wybierało DK 91.

Zobacz także: Opłaty za przejazd A2 znowu w górę! Kolejna podwyżka stawek

Mieszkańcy i samorządowcy zgodnie twierdzą, że sytuacja mogłaby ulec polepszeniu, gdyby w okolicy wybudowano obwodnicę. Co więcej, w woj. łódzkim zaplanowano kilka wiejskich obwodnic, jednak po stronie woj. śląskiego nie zaproponowano alternatywnych rozwiązań, narażając mieszkańców na coraz większe trudności w poruszaniu się po okolicy w przyszłości. Oprócz większej liczby zdarzeń drogowych mieszkańcy skarżą się również na hałas.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button