Info z rynkuLotniczyTransport

Airbus zakłada swoją linię lotniczą. Co przewiezie Beluga Transport?

Airbus Beluga Transport to nowa linia lotnicza, w której miejsce znajdą bardzo charakterystyczne samoloty transportowe. Przewoźnik zdecydował się wykorzystywać swoje maszyny w transporcie ładunków ponadgabarytowych. Wcześniej korzystał z modeli Beluga Super Transporter głównie do transportu na własny użytek. Teraz się to w końcu zmienia.

Airbus Beluga Transport zaoferuje przewóz ładunków ponadgabarytowych

Airbus A300-600ST Super Transporter, czyli popularny samolot Beluga ST, po raz pierwszy wykorzystano w 1994 roku. Od tamtej pory stało się jasne, że samolot, który posiada jedną z największych ładowni wśród wszystkich samolotów cywilnych i wojskowych, będzie zawsze zapadał w pamięć. I choć jego ładowność to raptem 40 ton, co w porównaniu z ukraińskim An-225 Mrija nie jest wynikiem imponującym (Antonow może pomieścić 250 ton), to ma ogromną zaletę. Jest nim bez wątpienia kształt tych samolotów.

Czytaj również: Airbus w 2021 sprzedał ponad dwa razy więcej samolotów niż Boeing

To właśnie przez wymiary Airbusa oraz jego niecodzienny kadłub, umożliwiono przewóz wielu ponadgabarytowych ładunków. Wystarczy jedynie wspomnieć, że jego ładownia wynosi 7,1 metrów wysokości, 6,7 metrów szerokości i 39 metrów długości. A to z kolei znacznie usprawnia przewóz wielu ładunków na całym świecie.

Kształt samolotu nie jest przypadkowy, ponieważ zadaniem Belugi ST jest m.in. przewożenie komponentów samolotów pomiędzy zakładami produkcyjnymi w Tuluzie we Francji i Hamburgu w Niemczech. Dzięki temu Airbus może uniknąć zastojów w dostawać i utrzymać wydajną linię produkcyjną i montażową. Co więcej, od 2018 roku Airbus rozpoczął wprowadzanie floty sześciu nowych wersji BelugaXL. Te ostatecznie całkowicie zastąpią starszą generację, co jednak istotne bazują na konstrukcjach A330 zamiast starszych A300.

Źródło: Airbus.com

Czytaj również: Airbus ujawnił koncepcje samolotów zeroemisyjnych

Tymczasem w wyniku popularyzacji zamówień transportowych, Airbus zadecydował o utworzeniu nowej linii lotniczej, która posłuży do transportu ładunków ponadgabarytowych. Jak jednak informuje serwis Airline Geeks, w rzeczywistości pierwsze tego typu zlecenia były wykorzystywane wcześniej, ponieważ w 2021 roku Airbus wykonał pierwszą usługę komercyjną. Wówczas była to dostawa z zakładu produkcyjnego Airbus Helicopters w Marignane we Francji do Kobe w Japonii dla nieujawnionego klienta. Międzylądowania odbyły się w Warszawie, Nowosybirsku oraz Seulu.

Airbus zyska dużą przewagę nad konkurencją

Jak wskazał Phillippe Sabo, szef działu ATI i transportu lotniczego ponadgabarytowego w Airbus, nowa linia lotnicza jest bardzo ważna dla rozwoju spółki:

Szerszy przekrój poprzeczny Belugi otworzy przed klientami nowe rynki i nowe możliwości logistyczne. W przypadku załadunku helikopterów brak konieczności ich wcześniejszego demontażu to naprawdę zaleta. Podobnie, największe silniki samolotów komercyjnych można zmieścić w konfiguracji w pełni rozebrane.

Według najnowszych informacji nowa linia lotnicza Airbus Beluga Transport będzie miała zasięg ogólnoświatowy. Na trasach komercyjnych będą w początkowych okresie latały głównie Beluta ST. W 2024 zostaną zastąpione nowszymi modelami XL. Co ciekawe, nie wszystkie z sześciu nowych modeli zostały jeszcze oddane do użytku, więc możliwości nowego przewoźnika będą jeszcze bardziej poszerzone.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button