Info z rynkuMorskiTransport

Rząd USA zainwestuje 14 miliardów dolarów we wzmocnienie portów

Administracja Biden-Harris ogłosiła, że w roku podatkowym 2022 zainwestuje ponad 14 miliardów dolarów w ponad 500 projektów w 52 stanach i terytoriach. Inwestycje obejmują wzmocnienie portów i zwiększenie przepustowości w niektórych z największych i najszybciej rozwijających się portów w kraju, w tym w Port of Long Beach.

Rząd Stanów Zjednoczonych planuje wzmocnienie portów

Administracja zwraca uwagę, że zgodnie z raportem 2021 Report Card for America’s Infrastructure Report, wydanym przez American Society of Civil Engineers (ASCE), w 2018 r. amerykańskie porty wspierały ponad 30 milionów miejsc pracy i około 26% PKB kraju. Jak wskazał jednak Biały Dom, dekady zaniedbań i niedoinwestowania nadwerężyły przepustowość portów i zagroziły łańcuchom dostaw. Wzmocnienie portów ma odwrócić ten trend i zwiększyć ich przepustowość.

Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych przeznacza 4 miliardy dolarów w ramach ustawy o infrastrukturze międzypartyjnej prezydenta, aby zwiększyć przepustowość w kluczowych portach, umożliwić przepływ większych statków i jeszcze bardziej zwiększyć zdolność kraju do przemieszczania towarów. Konkretne projekty na rok obrotowy 2022 obejmują prace mające na celu zwiększenie zdolności kraju do przemieszczania towarów oraz wzmocnienie największego kompleksu portowego w Ameryce.

Czytaj też: Port Los Angeles planuje pobierać opłaty za puste kontenery

Wzmocnienie portów i spore inwestycje

Amerykańskie drogi wodne są niezbędne do szybszego i bardziej efektywnego przemieszczania towarów przez kraj. Uznając rolę śródlądowych dróg wodnych w tworzeniu i utrzymaniu miejsc pracy, rozładowaniu zatorów na lądzie i zapewnieniu bardziej opłacalnych możliwości transportowych, administracja przeznaczy 858 milionów dolarów na wsparcie wymiany śluz, które utrzymują poziom wody na tyle wysoki, aby duże statki towarowe mogły przepływać przez górny bieg rzeki Ohio, na zachód od Pittsburgha. Administracja zapewni również ponad 470 milionów dolarów na ukończenie budowy nowej śluzy wzdłuż rzeki St. Mary’s w Sault Saint Marie w stanie Michigan, która służy jako przejście dla prawie całej krajowej produkcji rudy żelaza. Fundusze te będą bazować na ostatnich inwestycjach Departamentu Transportu, mających na celu usprawnienie przepływu towarów wzdłuż krajowych żeglownych dróg wodnych.

Administracja zainwestuje również 8 milionów dolarów w usprawnienia żeglugi handlowej i umożliwienia przepływu większych i liczniejszych statków w porcie Long Beach w Kalifornii – części największego w kraju kompleksu portowego. Inwestycja wesprze prace projektowe mające na celu poszerzenie głównego kanału portowego, pogłębienie kanału wejściowego oraz budowę kanału podejściowego i obrotnicy. Inwestycja ta opiera się również na wcześniej ogłoszonej przez administrację dotacji w wysokości 52 milionów dolarów, przeznaczonej na wsparcie infrastruktury kolejowej w porcie Long Beach, a także na wielomiliardowej umowie kredytowej z Kalifornią, mającej na celu modernizację i wzmocnienie portów stanowych oraz innej infrastruktury związanej z transportem towarów.

Rząd zainwestuje też 69 milionów dolarów w poprawę nawigacji i zwiększenie przepustowości portu Norfolk w stanie Wirginia, który w 2021 roku obsłużył o 67% więcej kontenerów niż 10 lat temu. Prace obejmą pogłębienie i poszerzenie kanałów żeglugowych w porcie, aby poprawić nawigację i umożliwić bezpieczniejszy dostęp dla większych statków handlowych i okrętów morskich, a także zapewnić znaczące nowe możliwości gospodarcze dla regionu.

Czytaj też: Eksport USA: Stany Zjednoczone największym eksporterem LNG na świecie!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button