Transport

Reaktywacja projektu CMK-Północ. Z Płocka do Warszawy w 45 min!

Według oficjalnego komunikatu spółka CPK podpisała umowę na studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości, które umożliwią połączenie Włocławka z Płockiem i dalej z Lotniskiem Solidarność. Odcinek ma długość ok. 120 km i jest elementem CMK-Północ, czyli przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej w stronę Kujaw i Trójmiasta.

Projekt CMK-Północ – krótsza podróż do stolicy

CMK-Północ to kluczowy projekt infrastrukturalny dla całego regionu. Podpisana umowa obejmuje wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). To pierwsza inwestycja spółki CPK, która znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wartość podpisanej umowy wynosi 38 mln zł netto. W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy – np. techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Po tym okresie przygotowany zostanie wariant inwestorski, dla którego następnie uzyskiwana będzie decyzja środowiskowa. Po wykonaniu STEŚ konieczne będzie opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego.

Zdaniem Marcina Horały, miasto Płock jest przykładem ośrodka miejskiego, który cierpi z powodu wykluczenia komunikacyjnego. Jak zaznacza, odległość w linii prostej pomiędzy Warszawą Centralną a dworcem w Płocku wynosi 94 km. Jednak z powodu złej komunikacji, pasażerowie rezygnują z komunikacji zbiorowej. Dodaje, również, że:

Z Płocka do Warszawy Centralnej pociągiem jedzie się  prawie 3 godziny. Na dodatek tą trasą dziennie jeździ tylko jeden pociąg bez przesiadek, który wyrusza z Płocka… o 4:30. Nic dziwnego, że większość mieszkańców wybiera samochód. Nasza inwestycja sprawi, że z kolei skorzysta znacznie więcej pasażerów.

Zobacz także: Ruszył przetarg na roboty budowlane pod CPK. Na początek 1,7 mld zł

CPK/Materiały Prasowe

Zobacz także: Linia CPK z Poznania do Sieradza. Trwają prace przygotowawcze

Inwestycja węzeł CPK – Płock – Włocławek

Inwestycja kolejowa ma umożliwić poruszanie się pociągom z prędkością do 250 km/h. Jednak według przyjętego projektu mają z czasem osiągnąć prędkość nawet 350 km/h. Po ukończeniu inwestycji podróż z Warszawy do Płocka skróci się do 45 minut, obecnie dojazd zajmuje ok. 3 godziny. Czas przejazdu z Włocławka potrwa natomiast 1 godzinę 5 min (teraz co najmniej 2 godziny). Przejazd do Portu Solidarność  wyniesie natomiast 30 minut z Płocka i 50 minut z Włocławka.

Zobacz także: CPK, czyli o co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?

Jak zaznacza Radosław Kantak, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych, linia kolejowa od węzła CPK przez Płock i Włocławek, dla której realizowane jest STEŚ, została w zeszłym roku wpisana do projektu aktualizacji sieci TEN-T, a więc jest obecnie jedną z priorytetowych inwestycji na terenie UE. Umożliwi to ubieganie się o kolejne dofinansowania.

Docelowo CMK-Pólnoc (szprycha CPK nr 1) ma być wydłużona do Trójmiasta, co pozwoli na dotarcie z Płocka do Gdyni w czasie 1 godz. 40 min (aktualnie przynajmniej 5 godzin), do Włocławka natomiast 1 godzinę 20 minut. Oznacza to również, że znacznemu skróceniu ulegnie czas podróży do Torunia i Bydgoszczy.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button