LotniczyTransport

Pyrzowice Lotnisko – wiadukt usprawni komunikację w przyszłości

Nad drogą wojewódzką 913 niedaleko lotniska Katowice Pyrzowice trwają prace drogowo-kolejowe. Stacja Pyrzowice Lotnisko i budowany wiadukt mają usprawnić dojazd do portu lotniczego. 

Katowice Airport – inwestycje infrastrukturalne

Nowy wiadukt ułatwi komunikację z pobliskim lotniskiem. Za inwestycję odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Obiekt powstaje w Pyrzowicach nad DW 913. Według założeń ma usprawnić ruch i zastąpić przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem znajdzie się droga oraz ścieżka rowerowa. Nowy obiekt ma zapewnić swobodny i bezkolizyjny przejazd pociągów nad drogą.

Zobacz także: Lotnisko w Katowicach nadrabia straty z czasu pandemii

Raben

Oprócz wiaduktu trwa również budowa peronu na stacji Zawiercie i rozbudowa torów w Siewierzu. Ukończenie wiaduktu planowane jest na wrzesień przyszłego roku. Do tego czasu Zarząd Dróg Wojewódzkich wybuduje na tym odcinku nową drogę. Zgodnie z projektem pociągi mają dowozić pasażerów na stację Pyrzowice Lotnisko. Aktualnie najbardziej zaawansowane prace trwają w Siewierzu, gdzie układane są tory i ukończona została budowa peronu. To tam powstanie lokalne centrum sterowania pozwalające na kierowanie ruchem na całej linii.

Pyrzowice Lotnisko – wiadukt usprawni komunikację

Budowane są także bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Prace dotyczą przyczółków wiaduktów kolejowych nad autostradą A1 i w Miasteczku Śląskim nad DW 908. Dzięki inicjatywie infrastrukturalnej ma zwiększyć się dostęp do kolei. Budowa przystanków: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz modernizacja stacji: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba ułatwią komunikację z portem lotniczym.

Zobacz także: Papierek lakmusowy wzrostu gospodarczego! Coraz więcej Polaków lata samolotem

W ramach inwestycji odbudowany zostanie 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Modernizacji ma zostać poddane 48 km linii kolejowej. Szacuje się, że po zakończeniu prac pociągi zmierzające na okoliczne lotnisko będą się poruszać z prędkością nawet 140 km/godz, natomiast towarowe – 80 km/godz. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 660 mln zł. Część środków pochodzi z funduszy UE. Gdy wszystkie prace zostaną zakończone, osoby z całej aglomeracji będą mogły szybciej dostać się na lotnisko, korzystając z ekonomicznego transportu zbiorowego. Przewidywany czas dojazdu na lotnisko z Zawiercia to 23 minuty, z Tarnowskich Gór natomiast niecałe 20 min. Pasażerom z Katowic i z Częstochowy dojazd zajmie 1 godzinę.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button