DrogowyTransport

Policja kupi nowe samochody do badania stanu technicznego!

Policja kupi 53 wyspecjalizowane radiowozy, które mają ułatwić kontrolę techniczną zatrzymywanych pojazdów. Policja zyska nowe samochody, aby sprawniej kontrolować stan samochodów poruszających się po drogach. 

Kontrole stanu technicznego pojazdów na polskich drogach

To kolejny zakup Polskiej Policji. Pod koniec zeszłego roku podpisano przetarg na zakup stu nieoznakowanych radiowozów, które będą wyposażone w wideorejestratory. Tym razem przedmiotem zainteresowania są 53 radiowozy, które ułatwią służbą badanie poziomu emisji spalin czy hałasu.

Specjalistyczne radiowozy będą kosztować ok. 30,223 mln zł. Wyższa cena wynika ze specjalnego wyposażenia umożliwiającego sprawną kontrolę stanu technicznego pojazdu. Oprócz analizatora spalin mają dysponować również dymomierzem, miernikiem przepuszczalności światła czy sonometrem.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, powiedział, że

To dwa razy więcej niż ilość, którą w tej chwili dysponujemy. Sprzęt, który trafi do policjantów do końca 2022 roku, sprawi, że pojazdy, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych, zostaną wyeliminowane z ruchu. Tym samym, nie będą stwarzać zagrożenia dla innych

Zobacz także: Kontrole na niemieckich drogach! Policja korzysta z kamer sportowych

Policja zyskuje nowe samochody

Sprzęt ma być dostępny do końca tego roku. Właściciele samochodów, które nie przejdą kontroli, mogą liczyć na mandat w wysokości do 3 tys. zł oraz stracić dowód rejestracyjny. Wyższe opłaty są wynikiem nowego taryfikatora. Jeszcze kilka miesięcy temu opłata mogłaby wynosić 500 zł. (Zobacz także: Taryfikator mandatów 2022 – kierowcy zapłacą dużo więcej). Co więcej, policjant może kategorycznie zakazać dalszej jazdy. Wówczas należy pokryć dodatkową opłatę za transport auta do warsztatu.

Zobacz także: Do stołecznej policji trafiły jeszcze mocniejsze radiowozy

Zły stan techniczny pojazdów to z pewnością jedno z poważniejszych zagrożeń na drodze. Drogówka ma kontrolować najważniejsze parametry, a nowe samochody wyposażone w odpowiednie urządzenia pozwolą na efektywniejsze eliminowanie wadliwych aut z polskich ulic. Policja wskazuje, że w kiepskiej formie są przede wszystkim samochody z silnikami Diesla. Jednak ponadnormatywną ilość spalin mogą generować także samochody benzynowe z bezpośrednim wtryskiem oraz niesprawne instalacje LPG.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button