MorskiTransport

Kanał Sueski zostanie poszerzony. Kiedy zakończy się rozbudowa?

Nie ma co ukrywać, że Kanał Sueski, to jedna z najważniejszych tras handlowych na świecie. Różne szacunki mówią o tym, że przesmyk odpowiada za 10% do 15% handlu światowego. Już za jakiś czas może być to jeszcze większa liczba, ponieważ trwa jego rozbudowa. Prace przyspieszyły po zablokowaniu kanału przez statek Ever Given w zeszłym roku.

Kanał Sueski będzie poszerzony. Władze przesmyku obawiają się podobnej sytuacji, jak ta z Ever Given

Według ekspertów modernizacja Kanału Sueskiego już niedługo zostanie ukończona. Plany tego typu istniały już znacznie wcześniej, jednak ich przyspieszenie inwestycji nastąpiło po tym, jak Ever Given osiadł na mieliźnie. Wówczas statek zablokował drogę wodną przez sześć dni, powodując jednocześnie wielomilionowe straty finansowe. Tymczasem, jak przekonują przedstawiciele przesmyku, dzięki trwającej modernizacji do takiej sytuacji już nigdy nie dojdzie.

Czytaj więcej: Blokada Kanału Sueskiego to wielomilionowe straty dla firm reasekuracyjnych

Otóż, jak wskazują władze Kanału Sueskiego, dzięki rozszerzeniu drugiego pasa przesmyku, przepustowość wzrosłaby aż o sześć statków. Samo miejsce, w którym utknął pechowy Ever Given zostanie poszerzone o 40 metrów na wschód. Dodatkowo będzie ono głębokie na około 22 metrów, czyli dwa metry więcej niż podczas feralnego przestoju. Co więcej, jak wskazały egipskie władze, modernizacja sprawi, że nawigacja statków na tej trasie poprawi się nawet o około 28%.

W którym miejscu Kanał Sueski zostanie poszerzony?

30-kilometrowy odcinek drogi wodnej będzie poszerzony dokładnie pomiędzy miastem Suez a rejonem Jeziora Gorzkiego. Ponadto ruch dwukierunkowy w pasie kanału położonym dalej na północ również zostanie wydłużony o 10 km do łącznej długości 82 km.

Czytaj również: Największy kontenerowiec na świecie przepłynął przez Kanał Sueski

Modernizacja jest konieczna, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej statków, które są znacznie większe, niż tradycyjne kontenerowce. Doskonale zrozumiały to także władze Kanału Panamskiego, które w maju ubiegłego roku zwiększyły maksymalną długość statków, które mogą przepływać przez szlak wodny z 367 do 370 metrów. Planowana modernizacja zakończy się do końca 2023 roku.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button