DrogowyTransport

Autobusy wodorowe w Poznaniu mogą wyjechać na ulice już w 2023 roku!

Autobusy wodorowe w Poznaniu mają przyczynić się do mniejszych emisji zanieczyszczeń powietrza w mieście. Dzięki dofinansowaniu MPK Poznań kupi 25 autobusów i wybuduje stację tankowania wodoru. 

Autobusy wodorowe w Poznaniu już wkrótce na ulicach miasta

Pierwsze wodorowe autobusy przeznaczone dla MPK Poznań mają dotrzeć do miasta w drugiej połowie przyszłego roku. Inwestycja MPK Poznań Sp. z o.o. została w 90% pokryta z dotacji. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tabor spalinowy będzie sukcesywnie wymieniany na bardziej ekologiczny.

Dzięki zakwalifikowaniu do programu „Zielony transport publiczny”, MPK Poznań udało się uzyskać wsparcie finansowe. Wniosek obejmował zakup 84 autobusów elektrycznych z wodorowym ogniwem paliwowym oraz dofinansowanie budowy stacji tankowania wodoru. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie programem, projekt wsparto w ograniczonym zakresie.

Zobacz także: W Londynie pojawią się pierwsze piętrowe autobusy wodorowe

Zobacz także: Transport publiczny oparty o napędy wodorowe będzie coraz popularniejszy

Zastępowanie spalinowej floty ekologicznymi pojazdami

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, powiedział:

Zakup autobusów z napędem wodorowym to zupełnie nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej i kolejny ważny krok ku czystszemu powietrzu. Tempo, w jakim zmienia się poznańska komunikacja miejska, jest imponujące. Kiedy nieco ponad dwa lata temu MPK Poznań wypuściło na swoje trasy autobusy elektryczne, chyba nikt się nie spodziewał, że tak szybko w naszym zasięgu pojawią się pojazdy z napędem wodorowym, emitujące do atmosfery w trakcie jazdy jedynie parę wodną. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to w przyszłym roku pierwsze autobusy wodorowe  wyjadą na ulice miasta.

Wsparcie finansowe pozwoli na zakup 25 autobusów wodorowych o standardowej długości 12 metrów. Dzięki ekologicznej technologii napędu do atmosfery nie dostają się zanieczyszczenia. W porównaniu do autobusów elektrycznych nie wymagają ładowania na końcówkach. Zanim pojazdy trafią na poznańskie ulice, cały personel przejdzie stosowne szkolenie w zakresie obsługi pojazdów. Instruktaż będzie obowiązywał nie tylko kierowców, ale również pracowników technicznych MPK Poznań.

Autobusy wodorowe w Poznaniu z pewnością przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście. Zdaniem przedstawicieli MPK Poznań są również bardziej wydajne od elektrycznych pojazdów. Napędy wodorowe zyskują popularność na całym świecie. Z uwagi na rewolucję ekologiczną, technologię wodorową wdraża większość znaczących koncernów motoryzacyjnych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button