Raben
Lotniczy

Emirates zawiesza loty z uwagi na zakłócenia związane z 5G

Emirates zawiesza loty do niektórych miast w Stanach Zjednoczonych. Problemem są zakłócenia związane z wdrażaniem 5G. 

Emirates zawiesza loty z powodu 5G

Z powodu obaw operacyjnych, tymczasowo zawieszone zostaną loty do miast takich jak: Boston, Chicago, Dallas Fort Worth, Houston, Miami, Newark, Orlando, San Francisco i Seattle. Jednakże loty do JFK w Nowym Jorku, LAX w Los Angeles czy Dulles w Waszyngtonie będą kontynuowane bez zmian. W ubiegłym tygodniu Biały Dom przyznał, że pracuje nad rozwiązaniem, które zapewni bezpieczeństwo lotnicze minimalizując zakłócenia w podróży w związku z wdrażaniem sieci 5G. Emirates zawiesza loty, a pasażerów prosi o kontakt w celu zmiany rezerwacji lotu.

Zobacz także: Emirates stawia na recykling samolotów i wyposażenia

Raben

W oficjalnym komunikacie przewoźnik podał, że:

Zawieszamy loty z powodu obaw operacyjnych związanych z planowanym wdrożeniem usług sieci komórkowej 5G w USA. (…) Ściśle współpracujemy z producentami samolotów i odpowiednimi władzami, aby złagodzić obawy operacyjne i mamy nadzieję, że wznowimy nasze usługi w USA tak szybko, jak to możliwe.

Zobacz także: 50 lotnisk w USA będzie miało strefy buforowe od sieci 5G

Wdrażanie systemu 5G w USA

O niebezpieczeństwie związanym z siecią informowali wcześniej prezesi amerykańskich linii takich jak American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines i Southwest Airlines. Ich zdaniem wdrożenie 5G będzie skutkowało zakłóceniami w lotach operujących w całym kraju, zarówno pasażerskich jak i cargo.

AT&T i Verizon odpowiedzialne za wprowadzanie sieci 5G opóźniły tymczasowo prace w pobliżu amerykańskich lotnisk, aby zapobiec kryzysowi lotniczemu w kraju. AT&T współpracuje obecnie z Federalną Administracją Lotnictwa (FAA), w celu dostarczenia informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń związanych z siecią 5G.

Zobacz także: Polskie5G coraz bliżej realizacji! Lepsze połączenie w całej Polsce?

Nie tylko Emirates zawiesza loty. Na odwołanie rejsów do niektórych miast w USA zdecydowały się również linie Air India czy Japan Airlines. W komunikacie prasowym japońskie linie lotnicze poinformowały, że sieć 5G może przyczynić się do zakłócenia działania wysokościomierza fal radiowych zainstalowanego na Boeingu 777.

Wysokościomierze radiowe podają dokładne odczyty wysokości podczas podejścia i pomagają w automatycznym lądowaniu.  Urządzenia działają w paśmie 4,2-4,4 GHz i istnieje obawa, że ​​częstotliwości znajdują się zbyt blisko tego zakresu.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button