MorskiTransport

Kanał Sueski uzyskał rekordowe przychody w 2021 roku

Kanał Sueski to bez wątpienia jeden z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie, który odpowiada za 15% handlu światowego. W 2021 mimo incydentu związanego ze statkiem Ever Given zarząd Kanału przekazał o rekordowych wpływach. Wszystko dlatego, że zeszłoroczne przychody wzrosły maksymalnie w wyniku wzrostu popularyzacji e-commerce na całym świecie.

Jak informuje Big News Network, Kanał Sueski może pochwalić się rekordowymi przychodami w 2021 roku. Wszystko dlatego, że wyniosły one aż 6,3 mld USD.

Czytaj również: Blokada Kanału Sueskiego to wielomilionowe straty dla firm reasekuracyjnych

Admirał Ossama Rabei odpowiedzialny za Kanał Sueski, poinformował, że przesmyk odnotował wzrost przychodów o 12,8% w 2021 roku, w porównaniu do 5,6 miliarda dolarów wygenerowanych w 2020 roku.

Wszystko dlatego, że rekordowo wzrosła liczba statków, które skorzystały z Kanału Sueskiego. W 2021 roku było to 20649 jednostek w porównaniu z 18830 statków 2020 roku. Co istotne, przesmyk odpowiada nawet za 7% światowych dostaw ropy naftowej, dzięki czemu jest jedną z najważniejszych tras handlowych na świecie.

Kanał został otwarty w 1869 roku i od tamtej pory nieprzerwanie przepływa przez niego tysiące statków handlowych. Tym samym przesmyk jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania całego Egiptu. Udowadnia to blokada kanału wiosną 2021, kiedy to kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie. Wówczas straty światowego handlu liczono nawet w miliardach dolarów.

Zobacz również: Największy kontenerowiec na świecie przepłynął przez Kanał Sueski

Nie ma co również ukrywać, że transport przez Kanał Sueski wzrósł przez pandemię COVID-19. Wzrost zamówień ze sklepów internetowych jest coraz wyższy, więc kolejne rekordy mogą jeszcze nadejść.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button