PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Drogowy

Sprzedaż samochodów w Japonii spada w wolniejszym tempie

Sprzedaż nowych samochodów w Japonii spada, jednak w wolniejszym tempie, niż jeszcze kilka miesięcy temu. To pierwszy znak, że ograniczenia podaży powoli zaczynają ustępować. 

Ograniczenia podaży powoli ustępują

Jak donosi agencja prasowa Reuters, krajowa sprzedaż samochodów w Japonii spadła w grudniu o 11,4% r/r. Przyczyną są wąskie gardła w transporcie oraz znaczne opóźnienia w dostawach. Dla porównania w październiku tempo spadku wyniosło 31,3% r/r. Pod koniec zeszłego roku producenci zaczęli przezwyciężać kryzys związany z niedoborem części oraz przestojami w fabrykach w Azji Południowo-Wschodniej, wywołanymi zagrożeniem epidemicznym. Japoński przemysł motoryzacyjny korzysta z podzespołów wyprodukowanych w biedniejszych krajach, tak więc zaburzenia w transporcie mogą znacząco opóźnić produkcję.

W najbliższych miesiącach sytuacja ma ulec znacznej poprawie. Nadzieją są przede wszystkim zmniejszające się ograniczenia podaży. Niedobory mikroprocesorów sprawiły, że producenci samochodów nie byli w stanie odrobić strat z 2020 roku.

Wykres 1. Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Japonii w latach 2011-2020.

Zobacz także: Japonia wprowadziła pierwszy prawdziwy autobus szynowy do transportu

Sprzedaż samochodów w Japonii – kluczowe będą najbliższe miesiące

Sprzedaż samochodów w Japonii dostarcza ważnych informacji na temat produkcji, ale również o konsumpcji. Obecnie analitycy prognozują, jak będzie wyglądać sprzedaż samochodów w 2022 roku. Produkcja oraz konsumpcja mogą w znacznym stopniu przyczynić się do szybszego wyjścia z kryzysu wywołanego pandemią. Biorąc jednak pod uwagę rozprzestrzeniający się wariant Omikron, rośnie niepewność co do perspektyw gospodarczych na najbliższy okres.

W poprzednim roku Toyota była największym producentem samochodów w Japonii. Przedsiębiorstwo sprzedało ok. 1,42 miliona pojazdów. Był to spadek o 2,1% r/r. Jednak wciąż Toyota pozostaje na pierwszym miejscu z ponad dwukrotnie większą sprzedaż jednostkową niż Suzuki.

Wykres 2. Wielkość sprzedaży marek samochodów w Japonii 2021

Statistica

Zobacz także: Toyota sprzedała w Europie 3 miliony hybryd

Produkcja samochodów w japońskich fabrykach wzrosła w listopadzie na skutek chwilowego złagodzenia kryzysu związanego z wąskimi gardłami w transporcie. Wówczas podniesiono perspektywy silnego ożywienia gospodarczego w czwartym kwartale. Pomimo chwilowej poprawy, dla przemysłu motoryzacyjnego kluczowe będą zbliżające się miesiące. Toyota Motor Corp ogłosiła, że w styczniu zawiesi produkcję pięciu modeli samochodów. Pomimo że japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne posiada zapasy mikroprocesorów, popyt jest zbyt silny, aby móc zaspokoić go przy realizowaniu pełnego planu produkcyjnego.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button