PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Lotniczy

Chiński plan uzdrawiania lotnictwa: nowe lotniska, większa inkluzywność

Chiński plan uzdrawiania lotnictwa ma być katalizatorem przemian w branży. Międzynarodowe podróże lotnicze prawdopodobnie zostaną przywrócone w latach 2023-2025. Dodatkowo Pekin chce obniżyć emisje CO2 na tonokilometr z 0,948 gramów w 2020 roku do 0,853 gramów w 2025 roku.

Lotnictwo – plan Chin na najbliższe lata

Po miesiącach zamknięcia Chiny opracowują plan przywracania lotów w kraju. Na początku rozszerzone zostaną loty krajowe, następnie przywrócony zostanie ruch międzynarodowy. Jednak aktualnie Chiny prowadzą politykę eliminowania ognisk wirusa niezależnie od kosztów ekonomicznych. Podejście to nabiera na znaczeniu szczególnie w perspektywie zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Chińskiego Nowego Roku.

Jednak ChRL planuje w najbliższych latach doprowadzić do intensywnego rozwoju branży lotniczej. Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego (CAAC) wdraża pięcioletni plan, który ma pomóc lotnictwu powrócić stanu sprzed pandemii. To jedna z branż, która najbardziej ucierpiała przez pandemię:

Zobacz także: 3 wskazówki dla linii lotniczych, które pozwolą osiągnąć zerową emisję

Nacisk położony jest na rozszerzenie rynku krajowego, przywrócenie rynku międzynarodowego, uwolnienie wpływu reform i poprawę poziomu otwarcia.

Zobacz także: Supernowoczesny chiński pociąg obsłuży kibiców na Igrzyskach

Chiński plan uzdrawiania lotnictwa w dwóch etapach

Chiński pięcioletni plan na lata 2021-2025 został podzielony na dwie części. Pierwsza obejmuje zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa oraz kontrolę nowych zachorowań. Dodatkowo zaplanowano szereg reform, które pozwolą uwolnić „impuls rozwojowy”. Wielu obserwatorów zagranicznych dziwi fakt, że pomimo iż Chiny maksymalnie ograniczyły ruch turystyczny oraz przepływ ludności, na terenie państwa wciąż powstają nowe lotniska. To również element realizacji założeń planu uzdrawiania lotnictwa. Drugi etap, zaplanowany na lata 2023-2025 to okres wzrostu. Chiny chcą mieć 270 lotnisk cywilnych do 2025 roku. To kontynuacja wcześniejszego planu rozwojowego, na podstawie którego do końca 2020 roku na terenie ChRL miało znajdować się 241 lotnisk cywilnych.

Oczekuje się, że w tym roku kontynuowana będzie polityka ograniczania ruchu pasażerskiego, w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wariantów wirusa. Z pewnością Chiny najpierw uruchomią więcej lotów wewnątrz kraju. Gdy ryzyko zachorowania będzie odpowiednio zminimalizowane, wówczas kraj może zostać otworzony na turystów i partnerów zagranicznych.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button