PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowy

Na brytyjskie tory wjadą lokomotywy hybrydowe z odpadami nuklearnymi

Firma Clayton Equipment dostarczyła dwie lokomotywy CBD80 z napędem hybrydowym do brytyjskiego zakładu nuklearnego Nuclear Decommissioning Authority (NDA) w Sellafield. Pojazdy będą wykorzystywane do transportu materiałów i odpadów promieniotwórczych po wewnętrznej sieci trakcyjnej.

Lokomotywy hybrydowe z silnikiem przyjaznym dla środowiska będą rozwozić odpady jądrowe w Wielkiej Brytanii

Jak poinformował serwis Rail Business UK, do zakładu w Sellafield dostarczono dwie lokomotywy hybrydowe zamówione w marcu 2020 roku. Ich koszt wyniósł 2 170 000 funtów, czyli około 11 863 200 złotych. Agencja zamówiła pojazdy, ponieważ obecnie posiada na stanie jedynie lokomotywy napędzane w całości silnikami diesla o wysokiej emisji spalin. Tym samym nie są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Zobacz również: Energetyka jądrowa stymuluje gospodarkę i zwiększa zatrudnienie

Z tego powodu nowe maszyny posiadają napęd hybrydowy. Jak zaznaczyli przedstawiciele zakładu, lokomotywy posiadają ośmiotonową, czteroosiową konfigurację osi Bo-Bo. Jest ona napędza przez silnik Desla Deutz o emisji V, który jest wysoce przyjazny dla środowiska. Wszystko przez zestaw akumulatorów,, które umożliwiają lokomotywie pracy w trybie całkowicie elektrycznym.

Lokomotywy CBD80 będą wykorzystywane przez NDA do transportu materiałów jądrowych i odpadów w ramach wewnętrznej sieci kolei przemysłowych. Co istotne, we wrześniu tego roku firma zamówiła również mniejszą, 40-tonową lokomotywę w Clayton Equipment. Jak informuje Railway Gazette czteroosiowy pojazd CB40 będzie w pełni zasilany bateriami i również przysłuży się do podobnych zadań, jak większy odpowiednik.

Zobacz również: Pociągi elektryczne usprawnią kolej w Irlandii. Koszt? 1,5 mld złotych

Ponadto jak zaznaczył producent, lokomotywy hybrydowe CBD80 oprócz proekologicznych właściwości technicznych, posiadają wiele innych udogodnień. Przede wszystkim chodzi o zmniejszony poziom hałasu, większą zdolności przewozowej i zwiększoną niezawodność, która będzie służyła klientowi przez lata.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button