PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Drogowy

Czarne skrzynki w samochodach będą instalowane od lipca 2022 roku

Według unijnych regulacji nowe samochody sprzedawane na terenie UE będą rejestrować dane dotyczące jazdy. Czarne skrzynki w samochodach mają być dostępne dla służb i producentów pojazdów.

Czarne skrzynki w samochodach – co zarejestrują?

Nowe modele samochodów począwszy od lipca 2022 roku, zostaną wyposażone w urządzenia rejestrujące dane dotyczące jazdy. Celem systemu jest rejestracja danych technicznych. Podobnie jak w przypadku samolotowych czarnych skrzynek, będzie je można przeglądać w razie wypadku. Urządzenie ma pomóc policji w odtworzeniu wypadku i stwierdzić czy wypadek wydarzył się z winy kierowcy, czy innych czynników. Według przepisów organy ścigania będą mogły analizować dane zapisane w urządzeniu. Dostępu do zarejestrowanych materiałów nie będą mieć natomiast firmy ubezpieczeniowe.

Zobacz także: Co z tego, że zmieniamy przepisy drogowe, jak wszystko pozostałe nie działa [FELIETON]

Czarne skrzynki w samochodach mają anonimizować dane. Co więcej, w porównaniu do samolotowych rejestratorów, rozmowy nie będą nagrywane przez urządzenie. System zarejestruje natomiast prędkość pojazdu w zakresie od 0 do 250 km/h w ciągu 5 sekund przed wystąpieniem zdarzenia drogowego, użycie hamulca i ruchy kierownicą czy prędkość obrotową silnika. Pomoże również w weryfikacji czy działały różne systemy bezpieczeństwa pojazdu (stan kontrolki systemu pomiaru ciśnienia powietrza w oponach, stan aktywnych systemów wspomagania kierowcy, stabilizacja toru jazdy, aktywacja poduszek powietrznych), łącznie z pasami bezpieczeństwa.

Jednak rejestratory wypadków były już wcześniej instalowane w samochodach. Rejestrator jest częścią pamięci w sterowniku samochodu. Aby odtworzyć bieg zdarzeń z wypadku, konieczne jest zastosowanie specjalnego oprogramowania. W szczególnych przypadkach prokuratura występuje do odpowiednich podmiotów o udostępnienie zapisu. Dzieje się tak, gdy wydarzy się wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa kryminalnego.

Zobacz także: Holandia wprowadza zakaz palenia w samochodach ciężarowych

Unijne przepisy ograniczą incydenty na drogach?

Nowe przepisy wdrażane są wraz z systemem Inteligentnego Asystenta Prędkości (ISA). Zgodnie z unijnymi szacunkami, wdrożenie systemu ISA będzie pozwalało na ostrzeganie kierowcy o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Zakłada się, że system zapobiegnie nawet 25 000 ofiarom śmiertelnym i ponad 100 000 urazom powypadkowym każdego roku.

UE wyjaśnia, że żaden wdrożony system nie będzie uniemożliwiał kierowcy przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Jednak krytycy podobnych rozwiązań zwracają uwagę na coraz większą inwigilację ze strony organów UE. Wskazują również, że czarne skrzynki w samochodach mogą rejestrować dane, które następnie nie będą odpowiednio chronione.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button