DrogowyTransport

Holandia wprowadza zakaz palenia w samochodach ciężarowych

Holandia wprowadza całkowity zakaz palenia w samochodach ciężarowych. Podobne przepisy wprowadzono wcześniej we Włoszech. Jednak kraje kierowały się nieco inną motywacją podczas ustalania prawa. 

Restrykcyjne przepisy w Holandii

Od 1 stycznia kierowcy prowadzący pojazd ciężarowy nie mogą palić papierosów w kabinach. Nowe prawo dotyczy wszystkich firm znajdujących się na terenie kraju. Według holenderskich przepisów kabina ciężarówki jest miejscem pracy, dlatego obowiązuje tam całkowity zakaz palenia. Za złamanie zakazu grozi mandat wynoszący co najmniej 450 euro. Kara obowiązuje również na postojach.

Od 2022 roku nie można także wyznaczać stref dla palaczy na terenie zakładu pracy oraz w obiektach użyteczności publicznej. Niderlandy chcą stać się krajem w pełni wolnym od dymu papierosowego. Jeśli firmy nie zlikwidują pomieszczeń dla palaczy w firmach, zostaną nałożone na nie kary sięgające nawet 450 tys. euro. Zdaniem władz toksyczny dym przyczynia się do śmierci 20 tys. obywateli rocznie. Eksperci twierdzą, że stężenie substancji szkodliwych w kabinie jest czterokrotnie wyższe niż dopuszczalne normy, nawet pomimo otwartych okien i włączonej klimatyzacji.

Zobacz także: Taryfikator mandatów 2022 – kierowcy zapłacą dużo więcej

Zakaz palenia w samochodach w innych krajach europejskich

Podobne przepisy wprowadziły Włochy. Nowelizacja kodeksu drogowego uwzględnia całkowity zakaz palenia tytoniu w pojeździe. Jednak rządy kierowały się nieco innymi pobudkami. W Holandii starano się rozszerzyć prawo obywateli do przebywania w miejscach pracy wolnych od dymu tytoniowego, we Włoszech natomiast chciano zminimalizować rozpraszanie uwagi kierowców poprzez palenie papierosów w czasie jazdy. Zakaz palenia w samochodach pod pewnymi warunkami obowiązuje również w Polsce.

Zobacz także:  Nowa Zelandia wprowadza zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych

W polskim kodeksie drogowym (art. 63 ust. 5) istnieje natomiast zapis:

Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

W 2020 roku posłanka Anita Słowińska chciała, aby zakaz rozszerzono na pojazdy osobowe, w których przewożone są dzieci. Ministerstwo Zdrowia oświadczyło jednak, że nie planuje wprowadzenia podobnych zmian w najbliższej przyszłości.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button