PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Morski

Innowacyjna koncepcja zakładająca magazynowanie wodoru pod wodą

Inżynierowie pracujący dla Engie Tractebel opracowali koncepcję, dzięki której magazynowanie wodoru pod wodą ma być możliwe za pomocą systemu kawern. To pierwsza taka technologia na świecie. 

Magazynowanie wodoru przy wykorzystaniu kawern

Kawernami nazywa się puste przestrzenie w skałach, które powstają w wyniku naturalnych procesów ługowania. Engie Tractebel pracuje nad technologią, która pozwoli na magazynowanie wodoru w przybrzeżnych kawernach. Plan wykorzystania kawern solnych ma służyć przetwarzaniu i przechowywaniu wodoru na dużą skalę. Nowoczesna technologia pozwala na magazynowanie H2 produkowanego z energii wiatrowej. Kawerny zatrzymują wodór, zanim zostanie on przetransportowany na ląd. System pozwala na zoptymalizowanie węzłów wodorowych na morzu. Tractebel twierdzi, że formacje solne pozwolą na wyrównanie popytu i podaży na wodór. Odpowiednie do zastosowania tej koncepcji są choćby jaskinie solne znajdujące się na Morzu Północnym. Zespół powiedział, że projekt obejmuje platformy magazynowe i sprężarkowe przetwarzające wodór w formacjach solnych pod ciśnieniem do 180 barów. Skalowana platforma morska ma być dostosowana do sprężania i przechowywania do 1,2 miliona m³ wodoru.

Źródło: Engie Tractebel

Zobacz także: Pierwszy na świecie zbiornikowiec wodorowy jest gotowy do podróży

Źródło: Engie Tractebel

Zobacz także: Napędy wodorowe i hybrydowe są przyszłością kolei

Rozwój technologii zielonego wodoru

Zdaniem zespołu naukowców, platformy magazynowe i kompresorowe mogą przetwarzać 400 000 Nm3 wodoru na godzinę. Engie Tractebel zostało zaangażowane do realizacji kilku pionierskich planów dotyczących ekologicznego wodoru.

Klaas Oltmann, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Tractebel Overdick, powiedział o technologii magazynowania wodoru:

Scentralizowane morskie węzły wodorowe ułatwiają również integrację produkcji wodoru na mniejszą skalę, czego można się spodziewać w zakresie rozbudowy mocy przy ponownym zasilaniu morskich farm wiatrowych w przyszłości. Jednocześnie stanowią one ekonomicznie opłacalną opcję, ponieważ eksport i sprężanie wodoru produkowanego na morzu mogą być połączone. To znacznie obniża ogólne koszty przyszłych projektów.

Nad podpowierzchniowym sposobem magazynowania wodoru pracują również inne zespoły inżynieryjne. Godnymi uwagi są przede wszystkim projekty ESB we współpracy z dCarbonX badający możliwości magazynowania wodoru w opróżnionych strukturach naftowo-gazowych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button