Jazda pojazdami Segway zakazana w Pradze. Czeski sąd nie miał wyjścia
Czeski Sąd Konstytucyjny utrzymał zakaz używania dwukołowych pojazdów Segway na terenie Pragi. Jak twierdzą czescy decydenci, to wynik wielu incydentów związanych z bezpieczeństwem. Ich użytkownicy notorycznie mieli doprowadzać do kolizji i wypadków na drodze. Mieszkańcy zrzeszeni w lokalnym Stowarzyszeniu Segway’a nie ukrywają oburzenia, jednak ich protesty na nic się nie zdały.
Czeski Sąd Konstytucyjny podtrzymał zakaz jazdy pojazdami Segway w Pradze z 2017 roku
Jak informuje serwis Kafkadesk.org pojazdy typu Segway zostaną zakazane w różnych częściach Pragi. Zakaz ten został pierwotnie wprowadzony w 2017 i dotyczył historycznego centrum stolicy Czech oraz innych miejsc o największych natężeniu pieszych. Środek ten został wprowadzony po licznych skargach mieszkańców oraz incydentów na tle bezpieczeństwa.
Zobacz również: Czechy: Zatrzymano busa z Polski, który ważył niemal 10 ton
Pojazdy te według mieszkańców Pragi są głośne, a osoby z nich korzystające nie dbały o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu. Turyści mieli jeździć nimi po ruchliwych chodnikach, a nawet po drogach publicznych. W 2017 postawiono w stolicy Czech ponad 600 znaków zakazu oraz wskazujących strefy i dzielnice, w których Segwaye zostały zakazane.
W związku z zakazem, Czeskie Stowarzyszenie Segway pozwało władze miasta i domagało się zniesienia zakazów. Argumentem przewodnim był fakt, że wiele lokalnych firm, które korzystały z pojazdów, straciło główne źródło dochodu.
Niemniej jednak czeski Sąd Konstytucyjny podtrzymał zakaz, twierdząc przy tym, że kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Tym samym zakaz wprowadzony przed kilkoma laty został podtrzymany i decyzja w tej sprawie jest ostateczna.
Zobacz również: Hulajnogi elektryczne z dodatkowymi ograniczeniami. Straż miejska będzie pilnować dozwolonej prędkości
Sędzia Jan Filip wskazał również, że zakazy mogą być ustanawiane tam, gdzie istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo wobec osób postronnych. Tym samym sąd nie dopatrzył się niczego niezgodnego z konstytucją. Według sądu stolica ma prawo, aby regulować działalność przewoźników w historycznym i szerszym centrum pod kątem bezpieczeństwa pieszych.
Znajdziesz nas w Google News
Jeden komentarz