PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

Jazda pojazdami Segway zakazana w Pradze. Czeski sąd nie miał wyjścia

Czeski Sąd Konstytucyjny utrzymał zakaz używania dwukołowych pojazdów Segway na terenie Pragi. Jak twierdzą czescy decydenci, to wynik wielu incydentów związanych z bezpieczeństwem. Ich użytkownicy notorycznie mieli doprowadzać do kolizji i wypadków na drodze. Mieszkańcy zrzeszeni w lokalnym Stowarzyszeniu Segway’a nie ukrywają oburzenia, jednak ich protesty na nic się nie zdały.

Czeski Sąd Konstytucyjny podtrzymał zakaz jazdy pojazdami Segway w Pradze z 2017 roku

Jak informuje serwis Kafkadesk.org pojazdy typu Segway zostaną zakazane w różnych częściach Pragi. Zakaz ten został pierwotnie wprowadzony w 2017 i dotyczył historycznego centrum stolicy Czech oraz innych miejsc o największych natężeniu pieszych. Środek ten został wprowadzony po licznych skargach mieszkańców oraz incydentów na tle bezpieczeństwa.

Zobacz również: Czechy: Zatrzymano busa z Polski, który ważył niemal 10 ton

Pojazdy te według mieszkańców Pragi są głośne, a osoby z nich korzystające nie dbały o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu. Turyści mieli jeździć nimi po ruchliwych chodnikach, a nawet po drogach publicznych. W 2017 postawiono w stolicy Czech ponad 600 znaków zakazu oraz wskazujących strefy i dzielnice, w których Segwaye zostały zakazane.

W związku z zakazem, Czeskie Stowarzyszenie Segway pozwało władze miasta i domagało się zniesienia zakazów. Argumentem przewodnim był fakt, że wiele lokalnych firm, które korzystały z pojazdów, straciło główne źródło dochodu.

Niemniej jednak czeski Sąd Konstytucyjny podtrzymał zakaz, twierdząc przy tym, że kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Tym samym zakaz wprowadzony przed kilkoma laty został podtrzymany i decyzja w tej sprawie jest ostateczna.

Zobacz również: Hulajnogi elektryczne z dodatkowymi ograniczeniami. Straż miejska będzie pilnować dozwolonej prędkości

Sędzia Jan Filip wskazał również, że zakazy mogą być ustanawiane tam, gdzie istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo wobec osób postronnych. Tym samym sąd nie dopatrzył się niczego niezgodnego z konstytucją. Według sądu stolica ma prawo, aby regulować działalność przewoźników w historycznym i szerszym centrum pod kątem bezpieczeństwa pieszych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button