DrogowyInfo z rynkuTransport

Warszawa: Najdłuższy tunel w Polsce nareszcie otwarty. Ile ma metrów?

Najdłuższy tunel w Polsce został otwarty w Warszawie. Stanowi on dopełnienie południowej obwodnicy stolicy, dzięki czemu pozwoli na znacznie szybsze ominięcie zatorów w mieście. Tym samym trzypasmowy tunel zmniejszy zatłoczenie ulic oraz zwiększy bezpieczeństwo w całym mieście.

Najdłuższy tunel w Polsce otwarty w Warszawie

Najdłuższy tunel w Polsce ma 2335 metrów i przebiega pod mieszkalną dzielnicą Ursynów. Dodatkowo łączy się z nowym mostem nad Wisłą, którego otwarcie nastąpiło rok temu. Jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki, inwestycja w bardzo istotny sposób zwiększy standard życia mieszkańców stolicy:

Dzisiaj otwieramy najnowocześniejszy i najdłuższy tunel w Polsce; to pewnego rodzaju symbol połączenia Polski Wschodniej i Polski Zachodniej. Połączenia ze sobą dwóch systemów dróg ekspresowych, dwóch autostrad.

To bardzo ważne, ponieważ do tej pory Polska w dużym stopniu była pocięta, poszatkowana taką siatką dróg ekspresowych, ale nie połączonych ze sobą w bardzo wielu miejscach.

Czytaj również: Warszawa zakupiła tramwaje, które nie mieszczą się na przystankach

Południowa Obwodnica Warszawy S2 liczy łącznie 33 kilometry. Jej ostatni odcinek, który połączył ulicę Puławską i Wilanów ma 4,6 km i pozwoli kierowcom na ominięcie Warszawy. Dzięki temu najdłuższy tunel w Polsce połączy zachodnią i wschodnią stronę Wisły.

Jak informuje strona rządowa, tunel wyposażono także w czujniki przeciwpożarowe i przejrzystości powietrza. Ponadto zostały zamontowane fotoradary mierzące odcinkowy pomiar prędkości. Kierowcy muszą pamiętać, że w tunelu wynosi ona 80 km/h.

Najdłuższy tunel w Polsce, to dopiero początek. Rząd planuje kolejne inwestycje tego typu

Mateusz Morawiecki cytowany przez PAP stwierdził również, że tunel w rzeczywisty sposób zwiększy również komfort wszystkich osób przejeżdżających przez stolicę Polski:

Jestem przekonany, że ten tunel przyczyni się nie tylko do rozwoju gospodarczego, nie tylko do zwiększenia komfortu życia mieszkańców Warszawy, Mazowsza, całej Polski, ale także do zwiększenia bezpieczeństwa.

Czytaj również: Warszawa musi posadzić 1,6 mln drzew, jeśli chce być neutralna klimatycznie

Słowa te potwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Według polityka dzięki tunelowi w dzielnicach południowych będzie znacznie mniejszy ruch, co wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Ponadto inwestycja „udrożni trasę od granicy polsko-niemieckiej przez Poznań, Łódź, Warszawę do Mińska Mazowieckiego”.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki potwierdził również plany strategiczne rozwoju transportu drogowego. Jak poinformował na Facebooku, do końca 2030 roku rząd planuje przeznaczyć 292 mld złotych na największe projekty drogowe w kraju.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button