PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Lotnisko w Wilnie będzie zmodernizowane. Trwają ostatnie prace

Kończy się remont lotniska w Wilnie. Udało się zmodernizować pas startowy oraz parking dla samolotów pasażerskich. Poprawiło się bezpieczeństwo oraz przepustowość lotniska. Jednak to nie koniec zmian. W 2024 roku władze planują otwarcie całkowicie nowego terminala odlotów. Wykonawca zostanie wybrany w przyszłym roku.

Lotnisko w Wilnie otrzymało nowy pas startowy i odnowioną infrastrukturę

Lotnisko w Wilnie jest przebudowywane już od prawie 4 lat. W 2017 roku rozpoczęła się modernizacja pasa startowego oraz infrastruktury portu lotniczego. Naprawiono istniejący pas startowy, a ponadto dobudowano równolegle do niego drugi pas. Stworzono kilka nowych dróg kołowania dla samolotów. Remont objął również nowy system odladzania powierzchni lotniska. Lotnisko w Wilnie otrzymało także nowy parking dla samolotów wraz z całkowicie nową infrastrukturą serwisową i tankowania. Przebudowa kosztowała 36 mln Euro i objęła m.in. 200 tys. kilometrów kwadratowych nowej nawierzchni oraz 76 km kabli elektrycznych.

lotnisko w Wilnie
Źródło: Lithuanian Airports

Zobacz również: Gospodarka Łotwy najbardziej przyjaznym miejscem dla startupów!

Niezbędna modernizacja

Dzięki przebudowie, lotnisko w Wilnie osiągnie przepustowość nawet 10 mln pasażerów rocznie, podczas gdy jeszcze w 2019 r. przed wybuchem pandemii COVID-19, obsłużyło rekordową liczbę 5 mln pasażerów. Poprzez zmodernizowanie drogi startowej samoloty mogą startować i lądować co 3-5 minut. Nowy postój dla samolotów pozwala również na pomieszczenie większej ich liczby.

Jak zaznaczył Dainius Čiuplys, kierownik Działu Operacji i Infrastruktury Litewskich Portów Lotniczych:

W przeszłości samoloty musiały zawracać na pasie startowym, co było czasochłonne i nie wykorzystywało potencjału lotniska. Teraz samoloty mogą startować i lądować co trzy do pięciu minut

Na Litwie mówi się również o planach wybudowania całkowicie nowego lotniska w Żoślu, między Wilnem a Kownem. Nowy port lotniczy według ekspertów jest niezbędny przy rozwijającym się rynku lotniczym na świecie i prognozach zwiększającej się liczby pasażerów w przyszłości. Niemniej jednak do jego wykonania jest bardzo daleko i jak podkreślił Čiuplys:

Nawet jeśli planowano nowe lotnisko, nie było mowy o tym, że zostanie otwarte w najbliższym czasie. […] Jakakolwiek decyzja zostanie podjęta w przyszłości, nie będzie ona szybka, dlatego prace, które są obecnie wykonywane na lotnisku w Wilnie, są konieczne

Nowy terminal odlotów już w 2024 roku

W październiku tego roku, władze portu lotniczego w Wilnie ogłosiły przetarg na budowę nowego terminala odlotów. W skład projektu wchodzi nowoczesny budynek hali odlotów wraz z infrastrukturą komunikacyjną oraz nowym parkingiem. Na jego parterze znajdzie się strefa odpraw pasażerskich. W budynku będą również wspólne przestrzenie publiczne, kawiarnie i inne powierzchnie komercyjne oraz biura linii lotniczych. Media nagłaśniają konieczność zmodernizowania budynków. Istniejące terminale na lotnisku w Wilnie są przestarzałe, krytykowany jest ich styl nieprzystosowany do międzynarodowego portu lotniczego.

Do tej sprawy również odniósł się Čiuplys:

Już przed pandemią COVID-19 lotnisko w Wilnie osiągnęło limity przepustowości. Dlatego rozwój ten jest bardzo ważny zarówno dla nas, jak i dla pasażerów. Nowy terminal poszerzy możliwości operacyjne i technologiczne lotniska związane z działalnością bezpośrednią oraz pozwoli na zwiększenie zakresu usług pozalotniczych.

Lotnisko w Wilnie
Źródło: Lithuanian Airports

Zobacz również: Lotnisko w Katowicach nadrabia straty z czasu pandemii

Lotnisko w Wilnie
Źródło: Lithuanian Airports

Władze lotniska ogłoszą wykonawcę nowego terminala odlotów do połowy 2022 roku, a prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2024 roku.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button