LotniczyTransport

Lotnisko w Katowicach nadrabia straty z czasu pandemii

Lotnisko w Katowicach opublikowało swoje sprawozdanie za listopad. Przez cały miesiąc port lotniczy obsłużył 168 tys. pasażerów. To o 143 tys. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku. Znacznie lepsze wyniki Katowice Airport uzyskało w sektorze cargo – w listopadzie obsłużono 3210 ton frachtu (o 59,1% więcej niż rok wcześniej).

Lotnisko w Katowicach obsłużyło więcej pasażerów w listopadzie

Katowice Airport bardzo szybko się rozwijały w ostatnich latach. W 2019 r. obsłużyło rekordowe 4,84 mln pasażerów. Pandemia COVID-19 i restrykcje z nią związane spowodowała jednak znaczny spadek liczby pasażerów. W całym 2020 r. przez lotnisko w Pyrzowicach przewinęło się 1,44 mln pasażerów, podczas gdy prognozy zapowiadały 5,5 mln. Z połączeń regularnych i czarterowych w listopadzie 2021 r. skorzystało 168 tys. pasażerów. To co prawda o ponad połowę mniej niż w listopadzie 2019 r. (290 tys.) ale za to o 143 tys. pasażerów więcej niż w tym samym miesiącu rok temu. W okresie od stycznia do końca listopada tego roku lotnisko w Katowicach obsłużyło 2 164 544 pasażerów. To ponad 700 tys. więcej niż przez cały 2020 r.

Zobacz również: Ruch lotniczy w Polsce ostro w dół, w Łodzi w mocno w górę

Wyniki w dalszym ciągu hamowane są przez pandemię i nowe obostrzenia. Jak zaznacza Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego lotniskiem w Katowicach:

W związku z zaostrzeniem przepisów do końca roku obsłużymy o kilkadziesiąt tysięcy pasażerów mniej w porównaniu z prognozą sprzed zmiany zasad. Aktualnie w 2021 roku spodziewamy się obsłużyć od 2,2 mln do 2,3 mln podróżnych. Niestety wiele wskazuje na to, że najbliższe miesiące znowu będą dla branży lotniczej bardzo trudne. Odbudowa ruchu cały czas jest hamowana przez kolejne fale koronawirusa, które wiążą się ze wzrostem poziomu niepewności, zaostrzeniem przepisów sanitarnych, a tym samym znaczącym spadkiem zainteresowania podróżami lotniczymi

Jakie kierunki najczęściej obsługiwało lotnisko w Katowicach?

W listopadzie tego roku najpopularniejszymi kierunkami dla rejsów regularnych były: Dortmund (21,8 tys. pasażerów), Londyn (razem Stansted i Luton – 15,1 tys. pasażerów), Kolonia-Bonn (6,4 tys.) i Eindhoven (5,4 tys.). Wśród czarterowych połączeń wakacyjnych z lotniska w Katowicach organizowanych przez biura podróży dominowały takie kierunki jak: Hurghada (8,9 tys.), Marsa Alam (7,5 tys.), Antalya (5,7 tys.), Szarm el-Szejk (2,6 tys.).

Zobacz również: Lotnisko Chopina pochwaliło się rekordowym wynikiem i niespodzianką

Ruch wakacyjny również się zwiększył w tym roku. W ramach połączeń czarterowych przewieziono od stycznia do końca listopada 1 251 500 pasażerów, czyli o 835 482 więcej (+200,8 proc.) niż w całym 2020 roku.

Nie tylko ruch pasażerski. Wzrost lotniczego cargo

W listopadzie tego roku, lotnisko w Katowicach obsłużyło 3210 ton ładunków cargo, czyli 1193 tony więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie zanotowano 498 startów i lądowań frachtowców, czyli o 203 więcej niż w listopadzie poprzedniego roku.

Artur Tomasik podkreślił:

Koniec roku, ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, to tradycyjnie bardzo gorący i pracowity okres w cargo lotniczym. Nasz terminal towarowy pracuje aktualnie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To będzie bardzo dobry rok w segmencie cargo dla Katowice Airport. Zeszłoroczny wynik poprawimy o ponad 11 tysięcy ton, pierwszy raz w historii przekraczając 30 tysięcy ton frachtu w skali roku. Ten sukces nie byłby możliwy bez nowoczesnej infrastruktury, którą nadal chcemy rozwijać. Dlatego intensywnie pracujemy nad projektem drugiego terminalu cargo

W pierwszy jedenastu miesiącach tego roku Katowice Airport obsłużyły łącznie 29 056 ton cargo, czyli o 10 820 ton więcej niż w tym samym okresie 2020 r. To wzrost o 59,3%. Lotnisko w Katowicach obsługuje głównych operatorów cargo: Amazon, UPS, DHL i FedEx.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button