PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

Po chińskich drogach będą jeździć autonomiczne taksówki bez kierowców

Chiny coraz bardziej rozwijają branżę robotaxi. Przykładem jest chińska korporacja Baidu oraz startup Pony.ai, który jest wspierany przez Toyotę. Obie firmy otrzymały właśnie niezbędne zgody do uruchomienia usług transportowych w Pekinie. Baidu poinformowało, że w stolicy Państwa Środka zostanie rozmieszczonych aż 100 takich pojazdów. Ponadto firma twierdzi, że usługa Apollo GO ma być pierwszym tego typu komercyjnym projektem na otwartych drogach publicznych.

Autonomiczne taksówki pojawią się na pekińskich drogach

Jak informuje agencja Reuters pasażerowie, którzy skorzystają z aplikacji Baidu, będą mieli do dyspozycji 67 samochodów Apollo rozstawionych w sześciuset punktach na mapie Pekinu. Punkty „pick up/drop off” będą rozstawione zarówno w strefach mieszkalnych, jak i dzielnicach handlowych. Według informacji prasowych koszt samej usługi będzie porównywalny do cen usług premium.

Zobacz również: Apple Car na horyzoncie. Prace nad Project Titan bardzo przyspieszyły

Firma uruchomiła swoją usługę już w maju, ale wówczas dotyczyła to małego obszaru testowego. Mówimy bowiem o pekińskim Shougang Park, którego powierzchnia wynosi około 2,7 km2.  Korporacja dąży do tego, aby usługa Apollo GO była używana w 65 miastach kraju do 2025. Ponadto według planów do końca 2030 ma być aktywna w stu największych miastach w Państwie Środka.

Raben

Podobnie jak Baidu, również Pony.ai otrzymał zgodę władz pekińskich na uruchomienie usługi Xiaoma Zhixing. Ponadto chiński startup AutoX, którego wspiera gigant e-commerce Alibaba Group rozszerzył swoją działalność robotaxi w Shenzhen. Tam obszar ma być jednak znacznie większy niż u konkurencji, ponieważ mówimy tu o powierzchni aż 168 km2.

Zobacz również: Autonomiczne wagony towarowe mogą zastąpić lokomotywy na torach

Czy utonomiczne taksówki to przyszłość transportu miejskiego?

Nie ma zatem wątpliwości, że obecnie jesteśmy świadkami nowego boomu na pojazdy autonomiczne, które już w najbliższych czasach staną się popularne na całym świecie. Globalni gracze na rynku motoryzacyjnym już teraz inwestują ogromne pieniądze w rozwój jazdy autonomicznej, więc to kwestia czasu, zanim dotrze to także na polskie drogi.

Przykładem są, chociażby autonomiczne taksówki Waymo One, które pojawiły się na ulicach San Francisco. I choć jeszcze wciąż trwają pewne testy technologii, to już teraz można powiedzieć, że technologia jest bardzo zaawansowana.

Zobacz również: Autobus elektryczny PILEA trafia do pierwszych miejscowości!

Nie ma zatem wątpliwości, że dziedzina autonomicznego transportu uważana w branży za przyszłość mobilności i transportu drogowego. I choć wyścig w tym zakresie dopiero się rozpoczął, to nie ma co ukrywać, że jesteśmy świadkami dużego przełomu w motoryzacji.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button