W związku z Brexitem Ryanair opuszcza giełdę w Londynie. Zgodnie z przepisami Wspólnoty, większościowym właścicielem linii lotniczych obsługujących loty pomiędzy europejskimi miastami muszą być obywatele Unii Europejskiej.
Dlaczego Ryanair opuszcza giełdę?
Z powodu zagranicznych przepisów dotyczących własności i kontroli, Ryanair jest zmuszony zrezygnować z notowania na londyńskiej giełdzie. Na początku tego miesiąca przedstawiciele tanich linii lotniczych oznajmili, że Ryanair będzie notowany wyłącznie na giełdzie w Dublinie. Powodem były również wysokie koszty i mała liczba zawieranych transakcji. W oficjalnym komunikacie podano, że:
Jak wskazano w naszych śródrocznych wynikach i po późniejszym zaangażowaniu akcjonariuszy, Ryanair zdecydował się zażądać anulowania notowań w Londynie. Wolumen obrotu akcjami na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nie uzasadnia kosztów związanych z takim notowaniem i dopuszczenie do obrotu, a także w celu skonsolidowania płynności obrotu na jednym rynku regulowanym z korzyścią dla wszystkich akcjonariuszy
Zobacz także: Amazon planuje wprowadzić międzykontynentalny transport lotniczy!
Ryanair notowany wyłącznie w Dublinie
Korporacja zostanie oficjalnie usunięta z listy 20 grudnia. Decyzja o wycofaniu się z giełdy zapadła już na początku roku. Zgodnie z przepisami UE linie lotnicze muszą być w większości własnością obywateli Unii Europejskiej. Ponadto przewoźnicy z Wielkiej Brytanii i krajów, które nie należą do Wspólnoty, nie mogą obsługiwać lotów między krajami europejskimi. Ryanair wciąż jednak będzie notowany na regulowanym rynku Euronext Dublin oferującym akcjonariuszom wysoki standard ochrony oraz zgodność z brytyjskim kodeksem ładu korporacyjnego. Już we wrześniu linie rozpoczęły proces wyprzedaży około miliona akcji kupionych od 1 stycznia przez obywateli spoza UE, głównie przez inwestorów z Wielkiej Brytanii. Ryanair wprowadził zakaz wykupywania udziałów w firmie przez obywateli spoza UE już 2002 roku.
To ostatni moment dla Ryanair, aby opuścić londyńską giełdę. W przeciwnym razie firma nie będzie mogła obsługiwać lotów wewnątrz UE. Już wcześniej o przeniesieniu znacznej części działalności do Wiednia zdecydowała się inna korporacja lotnicza – EasyJet.
Zobacz także: UTK: Punktualność pociągów w Polsce znów się pogorszyła
Znajdziesz nas w Google News
3 Komentarze