Kolejowy

UTK: Punktualność pociągów w Polsce znów się pogorszyła

W najnowszym komunikacie Urzędu Transportu Kolejowego można przeczytać, że w III kwartale 2021 roku zaledwie 89% pociągów pasażerskich oraz 41% pociągów towarowych przyjechało punktualnie do stacji końcowej. Tym samym punktualność pociągów w Polsce była niższa niż w poprzednich kwartałach.

Punktualność pociągów w Polsce wciąż nie zadowala

Jak podaje UTK, współczynnik punktualności w przypadku przewozów pasażerskich i towarowych był najniższy w tym roku. W poprzednim kwartale punktualnie do celu dojechało 92% pociągów pasażerskich. Dane przekazane przez PKP Polskie Linie Kolejowe dowodzą, że główną przyczyną opóźnień było spowodowanych wydłużonym czasem lokowania podróżnych (związanego z dużą liczbą pasażerów), wydłużonym czasem przejazdu oraz naprawami lub wymianami taboru kolejowego. Częstym problemem była także nieprawidłowa organizacja prac budowlanych. W lipcu najwięcej pociągów było opóźnionych z uwagi na trudne warunki meteorologiczne, w tym wyładowania atmosferyczne. Najwyższy wskaźnik punktualności odnotowała Warszawska Kolej Dojazdowa – 99,04%. Średnie kwartalne opóźnienie pociągów wyniosło natomiast 21 minut dla pociągów opóźnionych powyżej 5 minut 59 sekund oraz ponad 9 minut dla wszystkich pociągów (również punktualnych).

Stanowisko UTK

Zdaniem pracowników UTK niezadowalająca punktualność pociągów w Polsce w III kwartale tego roku wynikała z okresu urlopowego i wzmożonego ruchu turystycznego. Jak podaje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego

Początek wakacji był wyzwaniem dla przewoźników kolejowych. W lipcu poza niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi doszło również aż do trzech zdarzeń związanych z wykolejeniem pociągu. Wywołały one poważne zmiany w prowadzeniu ruchu kolejowego i niekorzystnie wpłynęły na punktualność znacznej liczby pociągów. W sierpniu i wrześniu punktualność już się poprawiła.

Przewozy towarowe najbardziej opóźnione

W III kwartale do stacji końcowej punktualnie dojechało 41,09% pociągów towarowych. Współczynnik punktualności pociągów krajowych wyniósł 41,34%, natomiast międzynarodowych – 39,44%. Średnie kwartale opóźnienie pociągu towarowego wyniosło 789 minut (ok. 13 godzin). Rok temu punktualność pociągów towarowych wynosiła 42,69%.

Punktualność pociągów w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Zdaniem przewoźników opóźnienia występują głównie z uwagi na remonty infrastruktury kolejowej i prace związane z modernizacją niektórych odcinków.

Zobacz także: Kryzys z Białorusią: Polska zamknie przejście kolejowe w Kuźnicy?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button