Info z rynku

USA: Ceny hurtowe wzrosły i są najwyższe w historii

W USA ceny hurtowe po raz kolejny pobiły rekord. Drożeje benzyna, która winduje ceny innych towarów i usług. Jedyny spadek zaobserwowano w przypadku cen wołowiny. Amerykanie mierzą się w presją inflacyjną. 

Ceny hurtowe w USA najwyższe w historii

Rządowy indeks cen producentów (ang. producer price index, PPI) jest wskaźnikiem mierzącym zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów w zależności od etapu produkcji. Powszechnie stosuje się go jako miarę poziomu inflacji. W październiku ceny hurtowe wzrosły o 8,6% r/r i obecnie są najwyższe w historii. Presja inflacyjna nadal obciąża amerykańską gospodarkę. Do wzrostu wskaźnika przyczyniły się wysokie ceny samochodów i benzyny. Jak widać na poniższym wykresie, dynamika wzrostu utrzymuje się od kilku miesięcy. Oczekiwane są dalsze wzrosty. To najszybsze tempo od 11 lat.

Wykres 1. Indeks PPI w USA na przestrzeni 2021 roku. 

Źródło: YCharts.com

Drożeje benzyna, tanieje mięso

Jedna trzecia wzrostu cen towarów pochodziła z gwałtownego wzrostu cen benzyny, która podrożała o 6,7%. Spadek natomiast zaobserwowano w przemyśle spożywczym, przede wszystkim w przypadku cen wołowiny i cielęciny, które spadły o 10,3%. Urzędnicy Rezerwy Federalnej twierdzą, że wzrost inflacji uwarunkowany jest problemami w łańcuchu dostaw, które spowodowane są pandemią. Zmalał także indeks lekkich samochodów ciężarowych, który jest kluczowym czynnikiem napędzającym tegoroczną inflację w USA.

Raport PPI jest jednym z dwóch dokumentów wydanych w zeszłym tygodniu, które dostarczają aktualnych informacji dotyczących kondycji amerykańskiej gospodarki. Urzędnicy Rezerwy Federalnej wstrzymują się od podejmowania gwałtownych decyzji, licząc na to, że wzrosty cen zmniejszą się nieco w przyszłym roku i ostatecznie zwrócą w kierunku rocznego celu banku centralnego na poziomie 2%. Dwa tygodnie temu Fed przegłosował zmniejszenie tempa miesięcznych zakupów obligacji. Jednak ekonomiści z Citigroup prognozują, że bank centralny będzie musiał zwiększyć planowane 15 miliardów dolarów miesięcznie redukcji skupu obligacji, z przyspieszeniem do 22,5 miliarda miesięcznie, co oznacza, że ​​program luzowania ilościowego zakończy się całkowicie do kwietnia 2022 roku.

Zobacz także: USA: Przez pandemię zamontowano rekordową liczbę robotów w magazynach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button