Raben
Magazyny

Panattoni buduje magazyn dla Solarisa i łączy go z fabryką w Bolechowie

Panattoni buduje magazyn dla Solarisa. Magazyn powstanie w formule BTS. Obiekt będzie liczył 10 000 m kw. powierzchni i będzie zlokalizowany w Bolechowie k. Poznania – zaledwie 150 m. od istniejącej fabryki firmy. Nowa realizacja ma pełnić kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i podzespołów do produkcji pojazdów. Magazyn zostanie ukończony na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022.

Jest to kolejny magazyn Panattoni postawiony przy fabryce klienta. Tym razem deweloper zrealizuje obiekt BTS o powierzchni 10 000 m kw. dla firmy Solaris Bus & Coach zajmującej się produkcją autobusów i trolejbusów. Inwestycja powstanie w Bolechowie k. Poznania, 150 metrów od istniejącego zakładu. Na potrzeby realizacji Panattoni zakupiło od firmy Solaris wydzieloną wcześniej nieruchomość, którą przygotuje do prowadzonych operacji do połowy 2022 r. W obiekcie magazynowane będą części wykorzystywane do produkcji pojazdów w sąsiadującej hali. Inwestycja ma być kluczowa dla właściwego funkcjonowania łańcucha dostaw. Z tej przyczyny będzie połączona z fabryką zarówno pod kątem infrastruktury drogowej, jak i mediów.

Realizacja dla firmy Solaris to doskonały przykład, że owocna współpraca zaczyna się na długo przed startem budowy. Wsparcie na etapie wczesnych rozmów, czy przygotowania harmonogramu prac, nasze know-how, a także doświadczenie i elastyczność okazały się kluczowe dla naszego klienta. Możemy zapewnić, że dowieziemy tę realizację tak sprawnie, jak autobusy Solaris miliony pasażerów w całej Europie – mówi Marek Foryński, Dyrektor Zarządzający BTS, Panattoni.

Zobacz także: Panattoni sprzedało magazyny w Poznaniu i Wrocławiu

W ramach całkowitej powierzchni 10 100 m kw. 2250 m kw. zajmą pomieszczenia zarówno socjalne (m.in. szatnie, pomieszczenia dla kierowców, sala jadalniana) jak i biurowe. Ponadto zarówno w tej części, jak i na powierzchni magazynowej deweloper zaimplementuje rozwiązania służące detekcji dymu. W obszarze wielopoziomowych podestów magazynowych m.in. rozbuduje wentylację bytową, system oddymiania, czy dodatkowe poziomy instalacji tryskaczowej. Ponadto Panattoni przewiduje dostosowanie rozmieszczenia oświetlenia oraz liczby i układu hydrantów wewnętrznych do układu regałów. Deweloper planuje również wzmocnienie konstrukcji dachu pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Rozkład paneli zostanie dopasowany do rozmieszczenia klap oddymiających i świetlików.

Inwestycja jak i sama fabryka położone są ok. 8 km. od granic Poznania i 20 od jego centrum. Ponadto 25 km od budynków przebiega autostrada A2 łącząca m.in. Berlin, Łódź i Warszawę, a nieco ponad 20 km droga ekspresowa S11, która docelowo połączy Katowice z Koszalinem.

Panattoni buduje magazyn dla Solarisa, ale to nie pierwsza taka inwestycja

Obiekt w Bolechowie, to kolejny przykład realizacji Panattoni, która pozwoliła połączyć produkcję i magazyn w zwarty kompleks. Wcześniej, bo w 2019 r. firma ukończyła największą fabrykę AGD w Europie – zakład BSH w Łodzi. Obiekt o powierzchni 57 000 m kw. sprawnie udało się połączyć z sąsiadującym centrum logistycznym, za pomocą dwóch zadaszonych i obudowanych łączników, o długości 58 m. każdy. Podobne rozwiązanie deweloper zastosował również w realizacjach dla Internsack Poland w Nysie oraz Sanden Manufacturing Poland w Polkowicach. W pierwszym przypadku obiekt magazynowy został połączony z zakładem produkcyjnym na wysokości 4,5 metra, a w drugim przypadku między budynkami znalazł się łącznik częściowo napowietrzny.

Jak podaje Panattoni, rynek poznański cieszył się największym popytem w sektorze magazynowym w I poł. 2021 r., z wynikiem 650 000 m kw., o blisko 100 tys. wyprzedzając konkurencję. Panattoni z kolei w regionie przekroczyło już 1 mln m kw. dostarczonej powierzchni.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button