PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMagazyny

Boom na rynku nieruchomości magazynowych!

Rynek magazynowy w Polsce rozwija się najszybciej spośród rynków nieruchomości komercyjnych. Jak podaje Colliers, w III kwartale 2021 powierzchnia wynosiła 22,6 mln mkw, w budowie natomiast pozostaje 3,6 mln mkw. Boom na rynku nieruchomości magazynowych trwa w najlepsze!

Rynek magazynowy w Polsce w fazie rozwoju

W związku z rozwojem branży e-commerce rośnie zainteresowanie powierzchnią magazynową. Z uwagi na uwarunkowania geograficzne, Polska przyciąga do siebie zagraniczne podmioty, które postrzegają nasz kraj jako atrakcyjny rynek zbytu. Colliers podaje, że po okresie pandemii część zagranicznych producentów zdecydowała się na lokowanie zakładów produkcyjnych bliżej rynku zbytu. Strategiczna decyzja ma uchronić przed konsekwencjami ponownego wstrzymania dostaw. Najwięcej magazynów buduje się w Warszawie, jednak prężnie rozwija się także region Śląska.

Wykres 1. Rozwój zasobów powierzchni magazynowej w Polsce przed pandemią z uwzględnieniem udziału największych aglomeracji. 

Źródło: industrial.pl

Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers mówi:

Największą aktywność inwestorów na rynku magazynowym obserwujmy w Warszawie, która obejmuje niemal ¼ całkowitych zasobów magazynowych w Polsce. Najprężniej rozwijającymi się regionami są Górny Śląsk oraz Wrocław (Dolny Śląsk), gdzie w budowie pozostaje odpowiednio 600 tys. mkw. oraz 500 tys. mkw.

Rozwój e-commerce w Polsce napędza boom na rynku nieruchomości magazynowych

Podaż rośnie, zmniejsza się natomiast współczynnik pustostanów. Pod koniec III kwartału tego roku współczynnik niezagospodarowanych powierzchni wyniósł 4,9% ogółu i był niższy o 3,3 p.p. niż w tym samym okresie w 2020 roku. Polska została zauważona przez jednego z największych graczy na rynku. Alibaba Group, do którego należy serwis AliExpress, zlokalizował swoją największą inwestycję na rynku środkowoeuropejskim na terenie Panattoni Park Łódź West.

Zobacz także: Rynek magazynowy w Polsce cały czas rośnie

Boom na rynku nieruchomości magazynowych staje się coraz większy, jednak priorytetem dla firm pozostaje ciągłość łańcucha dostaw. Deweloperzy, budując nieruchomości komercyjne, starają się zwiększyć efektywność poprzez automatyzację i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, czyniąc branżę przyjazną środowisku. Coraz więcej deweloperów buduje ustandaryzowane obiekty, których wysokość wynosi 12 metrów. Z uwagi na wolumen powierzchni magazynowych można spodziewać się dalszego rozwoju rynku w najbliższych latach.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button