PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport

Saab będzie produkować części do amerykańskich odrzutowców szkoleniowych!

Saab otwiera nową fabrykę w Indianie w USA, która będzie zajmować się produkcją części do odrzutowców. W komponenty do silników odrzutowych zostaną wyposażone samoloty nowej generacji Air Force T-7A Red Hawk. Podzespoły mają umożliwić seryjną produkcję samolotów szkoleniowych dla Sił Powietrznych USA. 

Saab wraca do gry?

Saab Inc. ogłosił, że fabryka będzie produkować tylne części płatowca dla samolotu szkoleniowego T-7A Red Hawk. Pełna wydajność zakładu w West Lafayette ma zostać osiągnięta w 2027 roku, do tego czasu przedsiębiorstwo zatrudni 300 wykwalifikowanych ekspertów. Dodatkowo przedsiębiorstwo lotnicze ma prowadzić badania w zakresie sztucznej inteligencji i pracować nad innowacjami dla przemysłu zbrojeniowego. Samolot T-7A Red Hawk posiada zaawansowany system szkolenia pilotów według najnowszych standardów lotniczych. Partnerstwo Saab-Boeing dla Sił Powietrznych USA pozwoli szkolić pilotów myśliwców i bombowców. Saab jest również zaangażowany w projekt technologii obronnych Purdue, który zakłada stworzenie tunelu aerodynamicznego Mach 8 HYPULSE.

To poniekąd powrót do korzeni, gdyż Saab od początku powstania zajmował się produkcją samolotów. Sytuacja uległa zmianie po II wojnie światowej, gdy popyt na odrzutowce zaczął maleć. Wówczas zaczęto produkować samochody. W drugiej dekadzie XXI wieku przedsiębiorstwo było kilkukrotnie sprzedawane, aż w końcu trafiło w ręce chińskich biznesmenów reprezentujących spółkę NEVS. Ci zaczęli produkować kultowy model 9-3 w fabryce w Tianjin, jednak pod zmienioną nazwą (NEVS 9-3EV).

SAAB – części do odrzutowców a samochody

Co ciekawe, obecnie znaczną część aktywów Saaba posiadają Chińczycy, a dokładniej – deweloper Evergrande. Mówi się, że nadchodzącą upadłość Evergrande chce wykorzystać Xiaomi, przejmując udziały w spółce. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że spółka pozostanie w rękach Chińczyków na dłużej.

Dziś jednak SAAB (Svenska Aeroplan AB) odcina się od spółki NEVS, która przejęła spółkę Svenska Automobile Aktie Bolaget. Saab Inc. jest amerykańską spółką zależną szwedzkiej globalnej firmy lotniczej i obronnej Saab, która skupia się na produkcji części lotniczych. Nowy zakład jest siódmą lokalizacją Saab Inc. w USA.

Zobacz także: Xiaomi wyprodukuje własne samochody elektryczne w 2024 roku!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button