Info z rynkuIntermodalnyIntralogistykaKolejowyTransport

W niemieckiej Westfalii powstanie ogromny 60-hektarowy hub logistyczny

Niemiecki kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia, miasto Hamm, jak również DB Cargo oraz Związek Kolei i Transportu Hamm-Bielefeld podpisały porozumienie o współpracy przy tworzeniu nowego centrum logistycznego. Multi Hub Westfalia powstanie na powierzchni ponad 60 hektarów, na bazie obecnych linii kolejowych, dróg i szlaków wodnych. Projekt ma być przy tym przyjazny dla klimatu i według planów będzie cechować się innowacyjną technologię załadunku.

Multi Hub Westfalia, to ogromna szansa dla niemieckiego przemysłu i transportu

Jak informuje niemiecki portal branżowy Transport Online, na początku października bieżącego roku doszło do podpisania wspólnego porozumienia stron. Na obszarze mają zostać wybudowane nowe obiekty i terminale, które będą połączone z obecnym dworcem towarowym, zajezdnią, bocznicami i halami logistycznymi.

Źródło: Stadt Hamm

Minister transportu Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst wskazał, że „Niemcy muszą ponownie stać się krajem kolejowym”. Ponadto wskazał również, że dzięki nowemu Multi Hub Westfalia, corocznie aż 170 tysięcy przejazdów ciężarówek będzie można przenieść na tory.

Zobacz również: Chiny: Uruchomiono pierwszy w pełni zeroemisyjny terminal kontenerowy

Tym samym będzie ułatwiony transport tych pojazdów wprost do portów, co dodatkowy zmniejsza negatywny wpływ CO2 na środowisku. Zwiększa to również bezpieczeństwo na drogach przez minimalizacje liczby samochodów ciężarowych.

Wüst dodał również, że Multi Hub Westfalia:

[…] Obejmuje przeniesienie transportu towarowego z ciężarówek na kolej i drogi wodne. Wraz z przekształceniem byłej stacji rozrządowej w multimodalny węzeł transportowy, w Hamm, mieście kolejowym o bogatej tradycji, pisze się kolejny rozdział w historii mobilności.

Z kolei jak zaznaczył Marc Herter, burmistrz miasta Hamm:

Stawiamy na innowacje i dobrą pracę w zakresie zmian strukturalnych. Przejście na zrównoważoną gospodarkę transportu towarowego jest zarówno wyzwaniem, jak i szansą dla Hamm jako lokalizacji logistycznej.

Zobacz również: GLP Wrocław V Logistics Centre będzie miał 240 tys. mkw. powierzchni

DB Cargo inwestuje w Multi Hub Westfalia. Inwestycja doceniona przez branżę

Z racji tego, iż Multi Hub Westfalia będzie zlokalizowany pomiędzy gospodarczymi centrami Ruhry, to jego możliwości rozwojowe są bardzo wysokie. Doceniają to także specjaliści z branży, w tym DB Cargo, który jest jednym z inwestorów planowanego przedsięwzięcia. Jak stwierdziła dr Sigrid Evelyn Nikutta, prezes zarządu DB Cargo:

W Hamm powstaje westfalski model niemieckich możliwości, a DB wraca na te tereny z kolejowym transportem towarowym. Jednakże, aby zachęcić nowych i obecnych klientów do korzystania z kolei, to potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, takich jak Multi Hub Westfalia.

Jedną z tajemnic sukcesu jest bowiem połączenie środków transportu w jedną, wspólną sieć. Właśnie w ten sposób nasi klienci mogą dostosować przewagę najbardziej przyjaznych dla klimatu środków transportu. Wszystko po to, aby przeznaczyć je do swoich  własnych łańcuchów dostaw.

– podsumowała prezes DB Cargo.

Zobacz również: Niemcy zainwestują miliardy we własną suwerenność technologiczną

Jak wylicza Deutsche Bahn, inwestycja może kosztować od 300 do 350 mln euro. Nie dotyczy to jednak wyliczeń dodatkowych, obejmujących modernizację obecnej infrastruktury kolejowej i drogowej, zatem wartość końcowa projektu może wynieść znacznie więcej.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button