PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuTransport

Ukraina: Transport krajowy możliwy jedynie dla zaszczepionych na COVID-19

Ukraina: rząd w Kijowie przyjął rezolucję wprowadzającą dodatkowe obostrzenia w regionach „żółtych” i „czerwonych”. Są to tereny, w których odsetek chorych na COVID-19 wciąż wzrasta mimo kolejnych restrykcji sanitarnych. W wyniku tego wprowadzono nowe zasady dla transportu publicznego, dotyczy to zarówno podróży koleją, autobusami, jak i podróży samolotami.

Ukraina: Transport publiczny na terenie całego kraju tylko dla zaszczepionych

13 października na Ukrainie zarejestrowano ponad 17 tysięcy zakażeń koronawirusem COVID-19. Według specjalistów, chorych może być nawet 5 razy więcej, co z kolei może skutkować zatorami w szpitalach i klinikach całego kraju. Z tego powodu ukraiński rząd postanowił na wprowadzenie dodatkowych restrykcji sanitarnych na terenie całego kraju. Podobne zasady są wprowadzane także w innych państwach, między innymi na Litwie.

Czytaj więcej: Litwa zablokuje transport publiczny niezaszczepionym na COVID-19

Jak wynika z rozporządzenia, nowe zasady dotyczące transportu publicznego zostaną wprowadzone już od 21 października. Z racji tego, iż cały kraj obecnie jest w tak zwanej „strefie żółtej”, to wszyscy pasażerowie tego kraju będą musieli się dostosować do panujących reguł sanitarnych. Oznacza to, że każdy pasażer będzie musiał przedstawić dowód szczepienia (co najmniej jedną dawką), unijny certyfikat lub ujemny test PCR wykonany co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą.

Ukraina: Nie zaszczepiłeś się? Transport publiczny nie będzie dla Ciebie

Dokument będzie konieczny zarówno w autobusach, samolotach jak i podróżach kolejowych. Aby sprostać łatwiejszemu uzyskaniu testu PCR, Koleje Ukraińskie zainstalowały specjalne punkty sanitarne na stacjach kolejowych. Było to możliwe dzięki podjęciu współpracy z firmami wykonującymi testy i wymazami z nosogardzieli.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Kolei Ukraińskich, restrykcje nie dotyczą jedynie osób zaszczepionych oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Z kolei turyści, którzy przekraczają granicę państwa, a nie zostali jeszcze zaszczepieni, będą musieli zainstalować aplikację Vdoma. Monitoruje ona samoizolację, niezależnie od czasu spędzonego na terytorium Ukrainy.

Zobacz również: Pandemia Covid-19 cofnęła rozwojowo Włochów o 25 lat. Nas o rok

Co istotne, niezaszczepieni obywatele z Rosji oraz Indii będą musieli przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Z kolei cudzoziemcy i bezpaństwowcy, którzy jedynie wjeżdżają na Ukrainę celem tranzytu, są zwolnieni z samoizolacji i instalacji aplikacji Vdoma. Muszą jednak posiadać dokumenty potwierdzające opuszczenie kraju w ciągu 48 godzin od przybycia.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button