Info z rynkuLotniczyTransport

Maersk inwestuje w paliwa przyszłości od Prometheus Fuels

Duński konglomerat Maersk, będący jednym z największych operatorów kontenerowych, inwestuje w rozwój projektu paliwa przyszłości od Prometheus Fuels. Start-up z Doliny Krzemowej prowadzi badania nad technologią bezpośredniego wychwytywania powietrza umożliwiającą neutralną, pod względem emisji dwutlenku węgla, żeglugę. 

Paliwa przyszłości od Prometheus Fuels

Inwestycja w start-up jest jednym z etapów prac dokonywanych przez Maersk w celu realizacji strategii dekarbonizacji operacji morskich. Firma Prometheus Fuels została założona zaledwie 2 lata temu, a już przyciąga milionowe inwestycje. W czerwcu zeszłego roku start-upowi udało się otrzymać 12,5 mln USD wsparcia od BMW. Proces produkcji paliwa przyszłości polega na bezpośrednim wychwytywaniu CO2 w powietrzu, który jest w kolejnym etapie przenoszony do stosu elektrochemicznego, gdzie węgiel łączy się z cząsteczkami wodoru z wody, tworząc alkohole o długich łańcuchach. Następnie alkohole zostają odfiltrowywane z wody procesowej. Końcowy etap katalizatora łączy alkohole i odzyskuje wodę. Co istotne, ten etap można dostosować do produkcji różnych elektropaliw węglowodorowych.

Peter Votkjaer Jorgensen, Venture Partner w Maersk Growth zaznaczył w oficjalnym oświadczeniu, że:

Dekarbonizacja jest strategicznym imperatywem Maersk. Inwestowanie w tę przestrzeń jest naturalnym punktem koncentracji dla Maersk Growth i takim, w którym możemy zaoferować wartość poza kapitałem dzięki wiedzy i skali organizacji Maersk. Technologia firmy Prometheus ma przełomowy potencjał dla rynku paliw ekologicznych. Nie możemy się doczekać, aby w nadchodzących latach przyczynić się do tego partnerstwa i wyciągnąć z niego naukę.

Czy prognozy duńskiej firmy okażą się słuszne?

Przedstawiciele konglomeratu Maersk wychodzą z założenia, że elektropaliwa, a w szczególności syntetyczne alkohole, będą stanowić przyszłość zeroemisyjnej żeglugi morskiej. Sam proces dekarbonizacji może zachodzić szybciej i taniej, poprzez technologię opracowywaną przez Prometheus Fuels. Paliwo wytwarzane z energii odnawialnej, wody i CO2 ma być ogólnodostępne, niezależnie od położenia geograficznego.

Zobacz także: Maersk zamawia 8 kontenerowców napędzanych metanolem o zerowej emisji

Transformacja ma zachodzić bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne, gdyż elektropaliwo nie emituje dwutlenku węgla i siarki do atmosfery. Paliwa przyszłości mają odgrywać dużą rolę w żegludze morskiej. Mówi się o realnym rozwiązaniu, które zapewni szybką dekarbonizację i zminimalizuje skutki globalnego ocieplenia.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button