DrogowyInfo z rynkuTransport

Ford inwestuje w akumulatory. Jest to największa inwestycja w historii marki

Ford planuje do 2025 roku wybudować trzy fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych oraz montownię. Szacuje się, że firma stworzy 10 800 miejsc pracy. Nowe zakłady produkcyjne mają powstać w Kentucky i Tennessee.

Największa inwestycja w historii Forda

Nowe podzespoły znajdą zastosowanie w nowej generacji samochodów Ford oraz Lincoln. Amerykańska korporacja podjęła współpracę z koreańskim producentem akumulatorów SK Innovation. Ford planuje wydać nawet 5,6 miliarda dolarów w Stanton w stanie Tennessee, gdzie powstanie nowa fabryka. Łączne inwestycje Forda opiewają na sumę ponad 7 miliardów dolarów. To największa inwestycja w historii firmy, która sięga 118 lat. Kompleks nazwany Blue Oval City ma znajdować się na terenie Memphis Regional Supersite. Ogromne połacie ziemi przez lata były przystosowywane pod podobną inwestycję przez lokalnych urzędników. Dodatkowe fabryki mają powstać również w Glendale w stanie Kentucky oraz w pobliżu Memphis.

Zlokalizowanie fabryk w Kentucky i Tennessee jest decyzją strategiczną. Dyrektor generalny, Jim Farley, przyznał, że te regiony są mniej narażone na powodzie i huragany. Ponadto koszty energii elektrycznej są dużo niższe niż w innych stanach. Zaznaczył również, że:

Ta praca bardzo różni się od prac, które wykonywaliśmy w przeszłości. Dlatego chcemy pracować ze stanami, które są naprawdę podekscytowane współpracą i zapewnieniem dostępu do niskich kosztów energii.

Amerykańskie drogi będą zielone?

Tennessee Valley Authority obsługujący zakład produkcyjny w Memphis sprzedaje energię elektryczną po cenie niższej niż 93% konkurentów w całym kraju. Stawki mają utrzymać się przez najbliższe 10 lat na podobnym poziomie.

Analitycy Forda szacują, że do 2030 r. od 40% do 50% sprzedawanych samochodów w USA będzie napędzane energią elektryczną. Aktualnie samochody elektryczne to zaledwie 1% wszystkich pojazdów poruszających się po amerykańskich drogach. Trzy fabryki Forda będą dostarczać ilość akumulatorów elektrycznych, która wystarczy na zasilenie 1 miliona pojazdów rocznie.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Kompleks Blue Oval City ma być największym kampusem produkcyjnym, który powstał kiedykolwiek w Stanach Zjednoczonych. Zakład na obrzeżach miasteczka Stanton ma wspierać produkcję nowej generacji elektrycznych pickupów serii F oraz akumulatorów. Nowy zakład operacyjny ma być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Według planów zacznie w pełni funkcjonować już w 2025 roku.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button