Info z rynkuPrzemysł 4.0

Chiński helikopter marsjański podbije wkrótce Czerwoną Planetę?

Chiny opracowują nowe wynalazki, które mają uczynić Państwo Środka liderem w dziedzinie odkryć naukowych. Chiński helikopter marsjański ma służyć jako nawigator łazika. Zdaniem naukowców prototyp ma szansę umożliwić eksplorację Marsa oraz efektywniejszy pobór próbek do badań Czerwonej Planety. 

Chiński helikopter marsjański – istotne wsparcie dla łazika

Prototyp został wyposażony w wielospektralny system detekcji i obrazowania, który nosi nazwę Mars Surface Cruise Drone System. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu helikopter jest w stanie podczas jednorazowego lotu stworzyć obraz obszaru w promieniu kilkaset metrów. Bian Chunjiang, naukowiec z National Space Science Center i główny naukowiec projektu zauważył, że:

Szybkie obrazowanie, analiza cech krajobrazu i składu powierzchni przez system pomogą łazikowi w szybkim zlokalizowaniu i dążeniu do celu z dużą precyzją, zwiększając wydajność misji kosmicznych.

Zobacz także: Rozwój robotyzacji jest nieunikniony. Czy tego chcemy, czy nie

Helikopter sprawi, że łazik będzie sprawniej poruszał się po powierzchni planety. Chińscy naukowcy rozważają zastosowanie energii słonecznej lub bezprzewodowej metody ładowania energii elektrycznej do zasilania kosmicznych wynalazków. Badacze próbują rozwiązać kwestie technologiczne, aby umożliwić łazikom i dronom bezpieczne przetrwanie na Marsie przez dłuższy okres.

Chińscy naukowcy planują podbój Czerwonej Planety

Lądowanie na Marsie jest niezwykle trudne. Różnice pomiędzy Ziemią a Czerwoną Planetą są znaczne. Przede wszystkim ciśnienie atmosferyczne na Marsie stanowi 0,7 do 0,8 procent tego na powierzchni Ziemi. Podobne ciśnienie obserwuje się na wysokości 30 000 do 40 000 metrów nad ziemią. Nowoczesne drony, nad którymi pracują Chińczycy, muszą przetrwać w trudnych warunkach atmosferycznych, przede wszystkim w ekstremalnie niskich temperaturach. Na początku września Chiny zaprezentowały system dronów Mars, który uzyskał akceptację Pekińskiego Komitetu Naukowo-Technologicznego, pozytywnie przechodząc testy wytrzymałościowe.

Zhang Kejian pełniący funkcję administratora Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej przyznał, że projekty takie jak helikopter marsjański czynią z Chin lidera w dziedzinie eksploracji międzyplanetarnej. Agencja Xinhua podała, że Pekin planuje również misję eksploracji Jowisza ok. 2030 roku.

Zobacz także: Chiny rozpoczęły podbój kosmosu. Czy czeka nas kolejna część Gwiezdnych Wojen?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button