E-commerceTransport

Transport paczek pod ziemią? Prezes InPost zapowiada rewolucję w logistyce

Podczas katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Prezes InPost Rafał Brzoska zapowiedział, że już wkrótce transport paczek, może odbywać się pod ziemią. Jako przykład podał firmę Magway pracującą nad technologią podziemnego transportu przesyłek. Czy transport paczek pod ziemią jest przyszłością logistyki i e-commerce?

Prezes InPostu powołał się na firmę Magway, która projektuje system dostarczania przesyłek rurami schowanymi pod ziemią. Jest to znacznie transportowa i tańsza wersja Hyperloop. Polega ona na wbudowaniu 2 metry pod ziemią rur, w których znalazłyby się tory z napędem, które napędzałyby magnetyczne kapsuły z paczkami.

Uważam, że za 10 lat transport przesyłek, zwłaszcza między hubami, będzie odbywał się pod ziemią. Przykładowo, firma Magway jest w stanie w ciągu niecałej godziny przesyłać przesyłki z Manchesteru do Londynu magnetycznymi wózkami, w tunelach 2 metry pod ziemią” – powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu.

Transport paczek pod ziemią ma stać się faktem już niebawem

Pierwszy tor zbudowany przez Magway ma powstać niebawem. Połączy on Londyn z największymi miastami Wielkiej Brytanii. Jak podają autorzy pomysłu, transport paczek ma zostać skrócony z 24 godzin do kilku godzin.

Nie da się ukryć, że atutem tego typu rozwiązania są kwestie ekologiczne, ale także ekonomiczne. Wielka Brytania boryka się właśnie z brakiem kierowców ciężarówek, których deficyt jest szacowany na nawet 100 tys. Tego typu rozwiązanie pomogłoby zminimalizować negatywne skutki braku kierowców. Ponadto w dalszej przyszłości Magway mógłby usunąć z dróg tysiące ciężarówek, które zanieczyszczają środowisko, a także blokują drogi i przyczyniają się do wypadków komunikacyjnych.

Zobacz także: Brak kierowców w Wielkiej Brytanii rozpętał mały kryzys paliwowy

Założyciele Magway podają, że do transportu można wykorzystać także nieużywane gazociągi, co dodatkowo zmniejszy koszty budowy infrastruktury.

Czy InPost rozważa transport paczek pod ziemią? Na razie nic nie wiadomo o takich planach. Ponadto firma Rafała Brzoski skupia się na budowie swojego flagowego produktu, jakim są Paczkomaty. Obecnie ma ich w Polsce ponad 14000, jednak ich liczba szybko rośnie. Głównie za sprawą rozwijania produktu na wsiach.

Zobacz także: InPost coraz bardziej się rozrasta. Posiada już 14 tysięcy Paczkomatów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button