Info z rynku

Powstanie Środkowoeuropejski Korytarz Wodorowy bez udziału Polski

Na terenie Ukrainy, Niemiec, Czech i Słowacji ma powstać Środkowoeuropejski Korytarz Wodorowy. Inicjatywa na pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną w ciągu najbliższych dekad. 

Współpraca czterech czołowych przedsiębiorstw

W projekt zaangażowani są czterej czołowi operatorzy: OGE (reprezentujący Niemcy), NET4GAS (reprezentujący Czechy), Eustream (reprezentujący Słowację) oraz GTSOU (reprezentujący Ukrainę). Środkowoeuropejskie firmy połączą siły, aby wybudować autostradę wodorową do transportu 120 GWh dziennie czystego wodoru do 2030 roku. Projekt nosi nazwę Środkowoeuropejskiego Korytarza Wodorowego i zakłada połączenie ze sobą czterech krajów, bez udziału Polski. Inicjatywa autostrady wodorowej ma pomóc w tworzeniu partnerstwa pomiędzy producentami wodoru, konsumentami oraz innymi firmami infrastruktury gazowej. Jej celem jest ułatwienie produkcji i zużycia wodoru w Europie Środkowej.

Dyrektor generalny Eustream Rastislav Ňukovič powiedział, że:

Zobowiązujemy się, aby nasza infrastruktura była gotowa na wodór, a tym samym przyczyniła się do realizacji celów UE w zakresie dekarbonizacji.

Celem projektu jest utworzenie sieci pozwalającej na transport wodoru z miejsc produkcyjnych na Ukrainie do dużych centrów popytu w Niemczech. Korytarz pozwoli również na transport wodoru pomiędzy zakładami produkującymi a konsumentami w Słowacji i Czechach. Przedsiębiorstwa planują wykorzystać częściową infrastrukturę gazową oraz wybudować nowe dedykowane rurociągi wodorowe i stacje sprężarek, aby uczynić transport na duże odległości bardziej opłacalnym.

Zobacz także: Wodór w logistyce jest technologią perspektywiczną, ale i kosztowną

Środkowoeuropejski Korytarz Wodorowy przyszłością Europy?

W oficjalnym oświadczeniu niemieckiego OGE można przeczytać, że transgraniczna sieć wodorowa ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego europejskiego rynku wodoru. Przedstawiciele przedsiębiorstwa są przekonani, że bez powszechnego stosowania wodoru wraz z energią odnawialną, kraje UE nie będą w stanie osiągnąć celów klimatycznych. Zdaniem czterech przedsiębiorstw zaangażowanych w projekt, Ukraina jest obiecującym obszarem dostaw wodoru, który ma do zaoferowania idealne warunki do ekologicznej produkcji wodoru na szeroką skalę. Za zaangażowaniem Ukrainy w projekt przemawia również sieć rurociągów gazu ziemnego, która ma zostać przekształcona na potrzeby nowego korytarza.

Środkowoeuropejski Korytarz Wodorowy to inicjatywa, która umożliwi transport wodoru do Europy Środkowej. Według ekspertów popyt na wodór będzie stale rósł, a projekt ma za zadanie sprostać potrzebom europejskich gospodarek.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button