Transport

29 na 1000 mieszkańców UE pracuje w branży transportowej

Według najnowszych badań Eurostatu, w 2020 roku prawie co trzydziesty zatrudniony w UE pracował w branży transportowej. Wskaźnik ten jednak jest bardzo zróżnicowany, gdyż ściśle zależy od danego regionu. 

Rozwój branży transportowej w UE

Według danych zaprezentowanych przez Eurostat, 85% pracowników branży transportowej w UE to mężczyźni, 15% – kobiety. 35% z nich to kierowcy ciężarówek i autobusów, natomiast 22% pracuje na magazynach, a 19% stanowią kierowcy samochodów osobowych, vanów i motocykli. Doręczyciele paczek reprezentują 12% ogółu. Pozostałe zawody to maszyniści lokomotyw i pokrewni (3%), pomocnicy i konduktorzy (3%) oraz pracownicy porządkowi (5%). Co ciekawe, ponad jedna trzecia osób zatrudnionych w zawodach transportowych w UE w 2020 roku miała 50 lat lub więcej. Coraz mniej osób pracuje na stanowisku konduktorów (spadek o 16% w porównaniu z rokiem 2019).

Zobacz także: Największe lotniska cargo są w Azji i USA. Europa bez hubów w TOP 10

W którym kraju najwięcej osób pracuje w transporcie?

W 2020 r. w zawodach związanych z transportem w UE zatrudnionych było 10,8 mln osób w wieku powyżej 15 lat. Liczba ta spadła o 6% w porównaniu z 2019 r. (11,6 mln). Najwięcej pracowników branży było w Południowej Muntenii w Rumunii, gdzie na 1000 osób przypadało 65 pracowników transportu. Na drugim miejscy uplasowały się aż trzy regiony Bułgarii, na trzecim – Litwa. Najmniej osób związanych z branżą jest w Belgii (15 osób na 1000 mieszkańców). W Polsce najwięcej osób zatrudnionych w transporcie pochodzi z województwa pomorskiego (37 osób na 1000 mieszkańców) oraz mazowieckiego (36 osób na 1000 mieszkańców). Najmniej pracowników branży transportowej jest natomiast w województwie dolnośląskim (23 osoby na 1000 mieszkańców).

Polska zatrudnia relatywnie dużo pracowników transportu. W polskiej branży transportowej panuje bardzo duża konkurencja, w znacznej części przedsiębiorstw brakuje wykwalifikowanych kierowców pojazdów ciężarowych. Kierowców autobusów poszukują największe miasta, często zachęcając dodatkowymi benefitami. Pomimo spadku zatrudnienia spowodowanego pandemią, w najbliższych latach udział firm TSL (transport-spedycja-logistyka) na polskim rynku będzie wzrastał. Ograniczenia, które czekają polskiego przedsiębiorcę działającego w tej branży to przede wszystkim: Brexit, pakiet mobilności oraz konieczność ograniczenia emisji spalin.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button