PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

USA zapewnią bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym! Ruszyła specjalna operacja

Celem jest powstrzymanie ataków rakietowych na statki pływające na Morzu Czerwonym.

Stany Zjednoczone (USA) rozpoczęły Operację Strażnik Dobrobytu, wielonarodową inicjatywę bezpieczeństwa mającą na celu ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adenie. Siły militarne będą ochraniać statki zagrożone z powodu narastających ataków ze strony propalestyńskich bojowników Huti.

USA chronią statki na Morzu Czerwonym

USA rozpoczęły specjalną operację wojskową, której celem jest powstrzymanie ataków rakietowych na statki pływające na Morzu Czerwonym. Jak informuje portal Asia Cargo News, koalicja dziesięciu krajów skupia między innymi Wielką Brytanię, Bahrajn, Kanadę, Francję, Włochy, Holandię, Norwegię, Seszele i Hiszpanię.

Ataki Huti z Jemenu stanowią poważne zagrożenie dla sprawnego przepływu handlu, zagrażając bezpieczeństwu niewinnych marynarzy i naruszając prawo międzynarodowe. Morze Czerwone to strategiczna trasa wodna, kluczowa dla swobody żeglugi i główny szlak handlowy ułatwiający międzynarodową wymianę handlową – oznajmił Lloyd J. Austin, sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Huti uderzają w handel! Firmy żeglugowe nakładają dodatkowe opłaty

Wspierani przez Iran rebelianci Huti atakują od jakiegoś czasu tankowce, statki towarowe i inne jednostki pływające po Morzu Czerwonym, wspierając jednocześnie Hamas w konflikcie na terytorium Gazy. Ich ataki zagrażają żegludze na szlaku, który obsługuje nawet do 12% światowej wymiany handlowej, zmuszając coraz więcej armatorów do zmiany trasy swoich statków.

Dłuższa trasa – wyższe koszty

Jak informuje portal Asia Cargo News, CMA CGM, Hapag-Lloyd, Maersk i MSC już wcześniej ogłosiły, że przekierują statki z Morza Czerwonego, wybierając znacznie dłuższą, ale bezpieczniejszą trasę nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei na południu Afryki. Inni przewoźnicy, w tym między innymi największa izraelska firma żeglugowa ZIM, zapowiedzieli podwyżki stawek frachtowych na trasie przez Morze Czerwone i Kanał Sueski.

Czytaj też: Wojna w Izraelu destabilizuje rynek surowców energetycznych

Kraje dążące do utrzymania fundamentalnej zasady swobody żeglugi muszą się zjednoczyć, aby stawić czoło wyzwaniom stawianym przez to podmiot niebędący państwem, który odpowiada za wystrzeliwanie balistycznych pocisków rakietowych i bezzałogowych statków powietrznych (UAV) wobec statków handlowych wielu państw legalnie przemieszczających się po międzynarodowych wodach. Dlatego też ogłaszam utworzenie Operacji Strażnik Dobrobytu, ważnej nowej inicjatywy bezpieczeństwa wielonarodowego pod auspicjami Zjednoczonych Sił Morskich i pod kierownictwem Task Force 153, skupiającej się na bezpieczeństwie na Morzu Czerwonym – dodał Austin, zauważając, że celem „inicjatywy bezpieczeństwa wielonarodowego” jest „zapewnienie swobody żeglugi dla wszystkich krajów oraz wzmocnienie regionalnego bezpieczeństwa i dobrobytu”.

Maersk wznowi żeglugę przez Morze Czerwone! USA ratują sytuację 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button