Info z rynkuTransport

Japoński eksport rośnie w rekordowym tempie już szósty miesiąc z rzędu

Sierpień wykazał znaczne wzrosty eksportu w Japonii, która zyskuje na dostawie czipów oraz generatorów energii. Jak wynika z analiz, zwiększone zapotrzebowanie na produkty z tego rejonu jest widoczne zwłaszcza w Chinach i Stanach Zjednoczonych. To właśnie dzięki temu kraj może nie tylko wyjść obronną ręką z kryzysu, ale jeszcze na tym sporo zarobić.

Japoński eksport wzrasta na pandemii. Wszystko dzięki wzmocnieniu rynku półprzewodników

Zerwane łańcuchy dostaw mogą być dla niektórych krajów okazją do rozwinięcia swojej gospodarki. Przykładem jest Japonia, która w ostatnich miesiącach notorycznie zyskuje coraz większe zyski na eksporcie. I co ciekawe, jak informuje agencja Reuters, japoński eksport wzrósł aż dwukrotnie w samym sierpni w porównaniu z okresem analogicznym w 2020.

Jak przekazało japońskie Ministerstwo Finansów, mowa jest tu o wzroście aż o 26,2%. Jest to o tyle istotne, że w samej Azji wzrasta liczba chorych na COVID-19, a co za tym idzie — wzrastają liczne restrykcje powodujące dodatkowe obciążenia w portach.

Pod względem eksportu, to Chiny są największym zwycięzcą pandemii COVID-19

Tymczasem Tokio poradziło sobie z tym problemem i choć gospodarka tego kraju jeszcze nie powróciła do czasów sprzed pandemii, to i tak radzi sobie zaskakująco dobrze. Dodatkowo już szósty miesiąc z rzędu kraj uzyskuje dwucyfrowy wzrost eksportu, ponieważ zaistniał silny popyt na sprzęt do produkcji czipów. Co ciekawe, omawiana sytuacja była oczekiwana przez ekonomistów, którzy zapowiadali nawet 34% zwyżki eksportowej.

Źródło: Japońskie ministerstwo gospodarki: 12-miesięczna suma bilansu handlowego w mld USD oraz roczna zmienność 12-miesięcznej sumy eksportu i importu w %

Przyznał to Takeshi Minami, główny ekonomista w Norinchukin Research Institute:

Problem z półprzewodnikami miał dość duży wpływ na eksport samochodów. Myślę, że prawdopodobnie będzie to miało wpływ na eksport przynajmniej do końca roku, ponieważ nadal utrzymują się zatory w dostawach części w Azji Południowo-Wschodniej.

Niemniej jednak jak wynika z raportu, eksport do Chin, największego partnera handlowego Japonii, wzrósł o 12,6%. Było to możliwe głównie dzięki sprzedaży chemikaliów i elementów półprzewodników. Szacunki te dają pogląd rozwijającej się gospodarki, która wykorzystuje obecne zastoje w portach w celu poprawienia swojej sytuacji finansowej.

Liczba robotów na świecie rośnie. Azja przoduje w robotyzacji

Gospodarka Japonii podnosi się po pandemii COVID-19

Dodatkowo jak informuje Reuters:

Eksport do Stanów Zjednoczonych, największej gospodarki świata, wzrósł o 22,8%. Jest to wynik silnego popytu na generatory energii, który zrównoważył spadek w dostawach samochodów. Z kolei eksport do Azji wzrósł o 26,1%, najwolniej od pięciu miesięcy. Natomiast eksport do Unii Europejskiej wzrósł o 29,9% w sierpniu.

Z kolei japoński import wzrósł o 44,7% w sierpniu w porównaniu do tego samego miesiąca w 2020 roku. Dzięki temu wynik ten przyniósł deficyt handlowy w wysokości 635,4 mld jenów (5,81 mld dolarów) szacunkowej mediany porównawczej dla deficytu 47,7 mld jenów.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button