Info z rynkuTransport

BIOGROS elektryfikuje swoją flotę dystrybucyjną w ramach walki z CO2

Luksemburska firma BIOGROS zaplanowała zelektryfikowanie swojej floty w 20% do końca bieżącego roku. Dzięki temu spodziewa się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla aż o 22 tony. A wszystko to dzięki inwestycji w ciężarówkę elektryczną MAN eTGM  z agregatem Frigoblock FK25i. Pojazdy służą przede wszystkim do przewozów chłodniczych.

Dostawca agregatów chłodniczych FRIGOBLOCK wraz z marką Thermo King oraz luksemburską firmą BIOGROS, wprowadzili na drogi elektryczną ciężarówkę chłodniczą. W ramach projektu do samochodu ciężarowego MAN eTGM wprowadzono agregat chłodniczy FK25i z napędem falownikowym.

Jak informuje portal Global Cold Chain News dzięki inwestycji firma do tej pory zaoszczędziła w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy ponad 2900 litrów oleju napędowego. To z kolei odpowiada około 9,4 tony CO2, porównując do ciężarówek zasilanych zwykłym olejem napędowym. Oznacza to, że omawiany pojazd elektryczny zmniejszył emisję CO2 z 97 kg (pojazdy z silnikiem Diesla) do 1,3 kg na 100 km. Z kolei ich zużycie energii zostało zredukowane o dwie trzecie w porównaniu z pojazdami z silnikiem Diesla.

Według planów, dzięki wprowadzeniu większej liczby pojazdów elektrycznych firma spodziewa się zaoszczędzić około 22 ton CO2, czyli ponad 20% emisji całej swojej floty.

Źródło: Biogros

Jak wskazuje firma, ciężarówka MAN eTGM musiała używać agregatu chłodniczego, który był napędzany energią elektryczną. Urządzenie było podłączone z kolei do głównego akumulatora. Firma przekazała, że agregat chłodniczy FK25i Frigoblock sprawdził się doskonale w testowanych warunkach. Jak przekonuje Marco Gasper, kierownik ds. logistyki w firmie BIOGROS:

Planując nasze operacje transportowe i logistyczne, zawsze szukaliśmy najlepszego możliwego kompromisu między ochroną środowiska a bezpieczeństwem żywności. Firma BIOGROS niedawno otrzymała nagrodę Lean & Green 2 Stars-Award dzięki restrukturyzacji i optymalizacji naszych procesów logistycznych w celu zmniejszenia emisji CO2. Nasza współpraca z Frigoblock jest częścią tego sukcesu.

Rozpoczynają się testy rzeczywiste elektrycznej ciężarówki Volta Zero

BIOGROS inwestuje w rozwiązania proekologiczne

Działania długofalowe potwierdził również Samer Hawat, regionalny kierownik sprzedaży i serwisu na Belgię i Luksemburg w firmie Thermo King:

Nasza filozofia obejmuje ścisłą współpracę z naszymi klientami i dostarczanie im gotowych rozwiązań, które są właściwe zarówno z punktu widzenia operacyjnego, jak i zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą BIOGROS i być elementem tego projektu. Podkreślono w nim bowiem znaczenie ekologicznego, cichego i przyjaznego dla środowiska transportu.

26-tonowa ciężarówka MAN eTGM firmy BIOGROS z agregatem Frigoblock FK25i może przewozić do 18 palet. Producent zaznacza, że pojazd ma zasięg do 200 km bez konieczności ładowania. Jak informuje Paulo Marques, kierownik ds. klienta w firmie Gradius:

Od lat ściśle współpracujemy z firmą BIOGROS, zapewniając natychmiastowe wsparcie i specjalistyczne porady, w odpowiednim miejscu i czasie. Znając dobrze działania i wymagania BIOGROS, możemy zaoferować odpowiednie rozwiązanie chłodnicze. A to z kolei pomoże zmaksymalizować wyniki tego projektu.

DHL Express został oficjalnym partnerem nowego filmu o Jamesie Bondzie

Dodatkowym walorem pojazdu oprócz niskoemisyjności jest eliminacja hałasu, co przyczynia się do realizacji bardzo cichych i bezemisyjnych dostaw.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button