DrogowyInfo z rynkuTransport

Opel otrzyma aż 437 mln euro dotacji na budowę fabryki akumulatorów

W związku z zaburzeniami łańcuchów dostaw, niemiecki ministerstwo gospodarki zadecydowało o przyznaniu dotacji 437 mln euro firmie Opel. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę fabryki akumulatorów w Kaiserslautern, w ramach inicjatywy wsparcia rodzimych przedsiębiorstw motoryzacyjnych. To także pokłosie ciągnących się problemów z dostawami i zastojów w portach.

Niemcy inwestują w rodzime fabryki akumulatorów. Chcą uniezależnić się od azjatyckich dostaw

Jak informuje portal Euractiv rynek akumulatorów przeznaczonych do pojazdów elektrycznych (EV) jest zdominowany przez producentów azjatyckich. Z tego powodu Unia Europejska pragnie zmienić obecną praktykę uzależnienia się do dostaw niezbędnych komponentów. Tym samym UE chce wzmocnić rodzimych producentów i uzyskać wymaganą przewagę konkurencyjną. Z tego powodu Opel zyska wsparcie finansowe, niezbędne do wybudowania planowanej inwestycji.

Toyota i Volkswagen wstrzymują produkcję przez braki mikrochipów

Niemcy widzą w tym również korelacje pomiędzy wsparciem biznesu krajowego a redukcją zanieczyszczeń związanych z transportem morskim, co z kolei jest dodatkowym walorem planowanej inwestycji.

Raben

Plan jednak nie jest nowy, ponieważ już w 2019 roku Berlin zobowiązywał się do zainwestowania 3 miliardów euro w projekty produkcji ogniw akumulatorowych. To według szacunków przyniesie 13 mld euro zysków oraz utworzy 10 000 miejsc pracy.

Według zapewnień niemieckiego ministerstwa transportu, 51 milionów euro z planowanej dotacji będzie pochodziło z budżetu kraju związkowego Nadrenia-Palatynat. Reszta środków zostanie przekazana z kasy federalnej.

Opel zyska ogromne środki na rozwój swoich placówek

Euractiv informuje również, że:

Fundusze te są uzupełnieniem 2 miliardów euro zainwestowanych w projekt przez firmy zaangażowane w joint venture – znane jako „Automotive Cell Company”. Należy do niego Opel, koncern Stellantis oraz francuski producent baterii Saft.

Awaria autobusu elektrycznego w Warszawie. Zablokował ruch w centrum

Planowana inwestycja, której wydajność określa się nawet na uzyskanie 24 gigawatów na godzinę (GWh), ma powstać już w 2025. Według przedstawionych dokumentów fabryka Opla ma produkować ogniwa akumulatorowe dla około pół miliona pojazdów elektrycznych rocznie.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button