Logistyka – co to takiego? Kilka słów o transporcie i dystrybucji towarów
Co to jest logistyka? To pytanie jest zadawane wyjątkowo często, a wynika to z faktu, że logistyka nie zawsze jest zrozumiała dla przeciętnego zjadacza chleba. Z tego powodu postaram się w krótki i zwięzły sposób odpowiedzieć na pytanie, czym jest logistyka?
Co to jest logistyka?
Logistyka to najprościej mówiąc (zgodnie z definicją, którą można znaleźć w każdym zakątku internetu) proces planowania, realizowania i konstruowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu. Ale co to tak naprawdę znaczy?
Inni badacze podają także swoje definicje, ale na ogół nie są one zbyt klarowne dla zwykłego czytelnika. W związku z tym, czym jest logistyka? Logistyka, mówiąc jeszcze prościej, to proces planowania transportu, magazynowania i dystrybucji towarów z punktu początkowego do punktu końcowego przy jak najmniejszych nakładach i jak największej efektywności zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Bardzo krótka historia logistyki
Pierwotnie termin logistyka wywodzi się wojska. Był on używany już przed wiekami, jednak oficjalnie pojawił się w dziele pt. Zarys sztuki wojennej autorstwa Antoine-Henriego Jominiego. Było to w roku 1838. Wówczas opisał on logistykę jako sztukę skutecznego przemieszczania armii, która obejmuje jej zaopatrywanie oraz działania sztabowe.
Niemniej jednak logistyka weszła do mainstreamu ponad sto lat później – w latach 50. XX wieku. Narodziła się ona na skutek dostrzeżenia możliwości zaoszczędzenia w procesie dystrybucji. Jednym z pierwszych, który dostrzegł znaczenie planowania w procesie dystrybucji towarów, a także ludzi był Peter Drucker.
W 1956 roku opublikowano natomiast badania, z których wynikało, że koszty transportu lotniczego nie powinny być głównym wyznacznikiem jego wykorzystania. Z badań płynęły wnioski, że kluczowe dla przedsiębiorstw powinny być całkowite koszty transportu oraz magazynowania. Tym samym logistyka weszła pod strzechy, gdzie zaczęto ją wykorzystywać do redukcji kosztów i optymalizacji transportu.
Logistyka ma wiele znaczeń i wiele obliczy
Logistykę w firmie produkcyjnej można podzielić na kilka podsystemów. Jak podaje encyklopedia zarządzania, są to:
- logistyka zaopatrzenia, zajmującej się obsługą surowców, materiałów pomocniczych i eksploatacyjnych oraz części;
- logistyka produkcji, obejmującej czynności związane z zaopatrzeniem procesu produkcji we właściwe towary i przekazywaniem wyrobów gotowych oraz półproduktów do magazynu zbytu;
- logistyka dystrybucji, w skład której wchodzą czynności i procesy mające na celu zaopatrzenie klienta w wyroby gotowe;
- logistyka części zamiennych (części mających zastąpić w wyrobach gotowych wadliwe elementy) ze strony producenta i odbiorcy;
- logistyka powtórnego zagospodarowania, obejmującej ekonomicznie i ekologicznie skuteczny przepływ odpadów.
Niemniej jednak logistyka obejmuje także całe mnóstwo innych obszarów. Wśród nich znajduje się:
- Logistyka miejska – zajmującą się prowadzeniem dystrybucji na terenach zurbanizowanych
- Logistyka farmacji – zajmującą się transportem oraz magazynowaniem medykamentów, które wymagają spełnienia bardzo rygorystycznych norm;
- e-logistyka – wymaga wykorzystania zdobyczy technologii w celu integracji łańcuchów dostaw.
Logistyka na przestrzeni lat ewoluowała i stała się bardzo pojemnym pojęciem. Mówiąc o logistyce, można opisywać ją na wielu płaszczyznach m.in. obszaru oraz skali działalności, a także branż, których dotyczy.
3 Komentarze