PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuTransport

18 odrzutowców Airbus A321 zostanie zmienionych na samoloty towarowe

Jedna z największych firm leasingowych BBAM Limited Partnership złożyła zamówienie na dostawę 18 odrzutowców Airbus A321 z zamiarem ich całkowitego przerobienia na samoloty transportowe. Jest to pokłosie zwiększonej liczby połączeń transportowych i popularyzacji e-commerce na całym świecie. Jednym z pierwszych klientów, do których trafią dwa zmodernizowane samoloty, jest niemiecka Lufthansa Cargo.

Airbus A321 jest coraz częściej wybierany do modernizacji

Ze względu na coraz popularniejszy handel elektroniczny, coraz więcej firm zaczęło wykorzystywać przestrzeń powietrzną do przewozu przesyłek. Wpływ mają na to także rosnące ceny frachtu, które są nawet o kilkaset procent porównując z poprzednim rokiem. Wszystko to sprawia, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na samoloty transportowe, których ostatnio jest bardzo mało w porównaniu do popytu.

Firma BBAM Limited Partnership  ogłosiła, że podpisała umowę z Elbe Flugzeugwerke (EFW) i singapurską ST Engineering. Umowa dotyczy przekształcenia 18 wąskokadłubowych odrzutowców pasażerskich Airbus w samoloty transportowe.

Jak informuje portal Freight Waves oznacza to, że umowa zasadniczo blokuje pełną linię produkcyjną dla BBAM do 2025 roku. Dokument zawiera również opcję dodawania nowych slotów na konwersję co roku, począwszy od 2026 roku.

Do tej pory wspomniany dostawca usług leasingowych dostarczył już dwa samoloty Airbus A321 do brytyjskiej linii czarterowej Titan Airyways. Z kolei jak przekazał rzecznik BBAM Matt Dallas, dwa z przebudowanych samolotów zostanie wydzierżawionych Lufthansie Cargo. Jak zapewniono, wejdą one do floty linii już na początku 2022 roku.

Transport lotniczy może stać się bardziej popularny od morskiego. Brakuje jednak samolotów

Według ekspertów popyt na samoloty transportowe jest tak duży, ponieważ pojemność ładunkowa spadła aż o 12% w stosunku do poziomu sprzed pandemii. Z kolei ze względu na wzrastający popyt i rozwój handlu internetowego bije kolejne rekordy.

Według BBAM inwestowanie w nowe samoloty Airbus A321 jest niezwykle opłacalne, ponieważ maszyny te są o wiele bardziej energooszczędnościowe w porównaniu do starszych modeli.

Chińskie restrykcje na lotniskach wpływają na wzrost stawek cargo

Trzeba jednak wspomnieć, że sam proces przekształcenia odrzutowców w samoloty transportowe jest procesem trudnym i długotrwałym. Do operacji wymagane są specjalne warsztaty, które są akredytowane do zmian konstrukcyjnych, takich jak:

[…] wycięcie dużego otworu w kadłubie na drzwi cargo, usunięcie siedzeń oraz wzmocnienie podłogi, aby wytrzymała duże obciążenia. Dodatkowo niezbędnym jest zainstalowanie sztywnej bariery chroniącej kokpit przed przesuwaniem się ładunku i zasłonięcie okien.

Według ekspertów Airbus A321 idealnie nadaje się do tego typu modernizacji, ponieważ posiada konstrukcję, która pozwala na przewożenie kontenerów na dolnym pokładzie. Samolot ten potrafi przelecieć nawet 2300 mil morskich, a jego ładowność oscyluje wokół 28 tys. ton.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button