Info z rynkuTransport

Nawet Elon Musk dostrzega, że Tesla ma problem z łańcuchem dostaw

Elon Musk przekazał, że jego firma Tesla Inc. ma problem z dwoma największymi na świecie dostawcami chipów samochodowych. To z kolei hamuje produkcję samochodów elektrycznych i dostawy do klientów. Z uwagi na obecną sytuację i zerwane łańcuchy dostaw, firma ma problem z dokończeniem najważniejszych zleceń. 

Elon Musk stwierdził, że firma działa w warunkach „ekstremalnych ograniczeń w łańcuchu dostaw”. Ta sytuacja hamuje produkcję samochodów elektrycznych. Jak stwierdził miliarder:

Najbardziej problematyczne są Renesas i Bosch.

Roboty w amerykańskiej branży automotive są coraz częstsze

Oczywiście nie tylko szef Tesli ma problem w obecnej sytuacji. Jak wskazuje portal SupplyChain Brain, sytuacja dotknęła całej branży motoryzacyjnej, w tym m.in. japońskiej firmy Renesas Electronics Corp. oraz niemieckiej Robert Bosch GmbH.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Nie tylko Tesla ma problemy. Przez zerwane łańcuchy dostaw, wiele firm wstrzymało produkcję

Obie korporacje musiały wstrzymać produkcję pojazdów. Z tego powodu Volkswagen prowadził rozmowy z głównymi dostawcami o ewentualnych odszkodowaniach za braki w dostawach półprzewodników.

Z uwagi na ostatnie problemy z dostawcami, Renesas Electronics Corp. przekazał informację, że wznowi produkcję dopiero od połowy miesiąca. Problemy także spotkały firmę Bosch, która otworzyła fabrykę o wartości 1 mld euro niedaleko Drezna.

Ceny aut elektrycznych będą coraz niższe, to zasługa tańszych baterii

Jak przekazała rzeczniczka Bosch, Annett Fischer:

W tej napiętej sytuacji robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć naszych klientów. Nasi pracownicy pracują bez wytchnienia, aby utrzymać dostawy tak długo, jak to możliwe. Wspólnie z naszymi klientami i dostawcami, od tygodni pracujemy w grupach zadaniowych przez całą dobę.

Sytuacja zatem jest coraz bardziej napięta i być może wymusi to na firmach większe inwestycje w lokalnych dostawców. Niemniej jednak niektórych sytuacji można nie przeskoczyć, ponieważ niektóre minerały (np. krzem), które są potrzebne do produkcji półprzewodników, są tylko obecne w określonych miejscach na świecie. Według danych geologicznych jest on obecny na 26% powierzchni Ziemi.

 

Polecane artykuły

Back to top button