PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuTransport

Singapur: Lotnisko Changi straciło tytuł najlepszego portu na świecie

Singapurskie lotnisko Changi od niemal 10 lat utrzymywało się na pierwszym miejscu corocznego rankingu Skytrax. Wyłaniał on najlepsze lotniska świata w ramach World Airport Awards. Tymczasem w tym roku, inne lotnisko wyprzedziło tego murowanego lidera, pozostawiając je daleko w tyle. Zadecydowały… petrodolary.

Lotnisko Changi w Singapurze już nie jest najlepszym portem na świecie

Jak informuje Skytrax, w roku 2021 tytuł najlepszego lotniska na świecie trafił do Międzynarodowe portu lotniczego Hamad w Doha. Dzięki ciągłym udoskonaleniom i ułatwieniom dla podróżnych od lat pięło się w rankingu. Dzięki temu w tym roku otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepsze lotnisko świata”. Tymczasem Changi spadło o dwa oczka, plasując na trzeciej pozycji.

Tymczasem jak przekonuje CNN wzrost znaczenia lotniska Hamad ma związek z umocnieniem pozycji flagowej linii lotniczej – Qatar Airways. Rząd katarski zainwestował bowiem ogromne sumy petrodolarów zarówno w lotnisko, jak i w narodowego przewoźnika. Niekończący się strumień pieniędzy miał przełożenie na zdecydowane powiększenie komfortu zarówno dla pasażerów, jak i pracowników portu.

Qatar Airawys zachęca pasażerów do niecodziennych benefitów korzystania z ich linii. Na przykład te osoby, które mają przesiadkę na lotnisku HIA, mogą np. korzystać z bezpłatnych wycieczek po mieście, darmowego zakwaterowania czy wyżywienia. Wszystko to oczywiście zależy od długości layovera, czyli przerwy w czasie podróży.

Natomiast co istotne, istnieje również możliwości transferu VIP, dzięki której pracownicy tej linii lotniczej spotykają się z gośćmi przy wysiadaniu z samolotu i przeprowadzają ich przez lotnisko. Wszystko po to, aby bez problemu trafić na kolejny lot przesiadkowy.

Jak jednak informuje CNN, to właśnie europejskie i azjatyckie porty lotnicze zdominowały listę najlepszych lotnisk w tym roku. Japonia zyskała miano najlepiej ocenionego kraju, ponieważ jej trzy główne lotniska dostały się do pierwszej dziesiątki (dotyczy to dwóch tokijskich lotnisk Narita i Haneda).

Lotnisko Chopina pochwaliło się rekordowym wynikiem i niespodzianką

Lista najlepszych lotnisk na świecie

Na nagrody World Airport Awards głosują klienci w globalnym badaniu satysfakcji lotnisk, przeprowadzanym od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r.

Oto pełna lista 10 najlepszych w kategorii „Najlepsze lotnisko na świecie”:
1. Międzynarodowy port lotniczy Hamad (HIA)
2. Lotnisko Tokio-Haneda (HND)
3. Port lotniczy Singapur Changi (SIN)
4. Międzynarodowy port lotniczy Incheon (ICN)
5. Port lotniczy Tokio Narita (NRT)
6. Port lotniczy Monachium (MUC)
7. Port lotniczy Zurych (ZRH)
8. Port lotniczy Londyn Heathrow (LHR)
9. Międzynarodowy port lotniczy Kansai (KIX)
10. Międzynarodowy port lotniczy Hongkong (HKG)

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button