Info z rynkuTransport

Porwano tankowiec MV Asphalt Princess. W tle podejrzenia sabotażu

Jak podało BBC, Tankowiec MV Asphalt Princess na co dzień pływający pod banderą Panamy, został uprowadzony w Zatoce Omańskiej we wtorek. Statek pierwotnie miał płynąć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale porywacze nakazali mu płynąć do Iranu. Choć transport obecnie jest już bezpieczny, to pojawiły się pytania o zleceniodawców ataku.

Statek pływający pod banderą Panamy został porwany przez uzbrojonych mężczyzn w Zatoce Omańskiej. Porywacze nakazali mu płynąć bezpośrednio do Iranu. Obecnie, jak informuje Lloyds List Maritime Intelligence tankowiec zmierza w kierunku zatłoczonego podejścia do cieśniny Ormuz.

Tankowiec MV Asphalt Princess porwany przez siły irańskie?

Choć nie ma na to dowodów, to analitycy BBC twierdzą, że za porwanie odpowiadają siły irańskie. Niemniej jednak Irańska Gwardia Rewolucyjna odrzuciła te doniesienia, sugerując, że jest to „wrogie działanie przeciwko Teheranowi”. Z tego powodu istnieje domniemanie, że cała akcja to tak zwana operacja czarnej flagi, mająca na celu zrzucenie odpowiedzialności na Iran.

Co ciekawe, incydent ma miejsce niecały tydzień po tym, jak tankowiec obsługiwany przez izraelską firmę został zaatakowany przez drona u wybrzeży Omanu. Wówczas zginęło dwóch ochroniarzy – Brytyjczyk i obywatel Rumunii.

Z tego powodu zarówno USA, Wielka Brytania, jak i Izrael obarczają za ten atak Teheran, czemu władze irańskie stanowczo zaprzeczają.

Statek Ever Given zawitał do portu. Wcześniej zablokował Kanał Sueski

Według korespondenta BBC ds. bezpieczeństwa Franka Gardnera, to już druga taka sytuacja w ciągu dwóch lat. Właściciele MV Asphalt Princess pochodzą z Dubaju i wcześniej ich statek również został zaatakowany przez irańskich porywaczy.

Według świadków, dziewięciu uzbrojonych mężczyzn weszło na pokład MV Asphalt Princess, gdy zbliżał się do wejścia do cieśniny Ormuz. Jak zaznaczono w materiale, to właśnie w tym miejscu przechodzi jedna piąta światowych dostaw ropy drogą morską.

Obecnie zarówno Biały Dom, jak i brytyjskie UKMTO (United Kingdom Maritime Trade Operations) wyraziło „zaniepokojenie” incydentem.  Eksperci badają obecnie te doniesienia z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa w tym miejscu.

Porawny statek przez Iran
Źródło: BBC

Iran porwał tankowiec? Nie ma na to dowodów, choć podejrzenia są spore

BBC Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu przekazało, że raporty dotyczące kilku statków we wtorek były „podejrzane”. Przedstawiciele rządu w Teheranie przekazali również, że obecna sytuacja nie ma nic wspólnego z prawdą – a działania porywaczy nie są zlecone przez Iran. Co więcej, zasugerowano, że obecna sytuacja ma charakter propagandowy, który ma na celu podburzyć opinię publiczną przeciwko Teheranowi.

Na szczęście brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego przekazała w godzinach porannych, że mężczyźni, którzy porwali statek, nagle go opuścili. Co więcej, według urzędników, nikt nie został ranny. Wygląda więc na to, że porywacze dostali rozkaz z góry, aby jak najszybciej oddać statek w nienaruszonym składzie. Pytanie jednak w jakim celu była przeprowadzona ta akcja. Na to pytanie, jednak trudno znaleźć odpowiedź, bez popadania w teorie spiskowe.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button