Info z rynkuTransport

Rolls Royce chce pokonać rekord prędkości samolotem elektrycznym

Rolls Royce ustawił sobie ambitny cel pokonania rekordu prędkości. Spółka nie chce wykorzystać do tego samolotu z tradycyjnym silnikiem, ale elektrycznym. W tym celu firma zaczęła współpracę ze start-upem Electroflight, z którą stworzyła najszybszy samolot elektryczny w historii.

Rolls Royce planuje pobić rekord prędkości samolotem elektrycznym Electroflight Electric NXT

Firmy Rolls-Royce i Electroflight postawiły sobie poprzeczkę bardzo wysoko i chcą pokonać rekord Guinnessa. Z tego powodu spółkom udało się zaprojektować i wybudować samolot Electric NXT. Maszyna ma ustanowić nowy rekord prędkości należący do samolotu o napędzie elektrycznym.

United Airlines kupi 200 samolotów elektrycznych! Zmiana na lepsze?

Obecnie coraz częściej możemy usłyszeć o większych wysiłkach redukcji emisji spalin do atmosfery. W tym celu producenci tacy, jak Boeing czy Airbus dokładają starań, aby ich maszyny były jak najbardziej ekologiczne.

Przykładem jest Airbus A350, który spala o 25% mniej paliwa i emituje o 25% mniej CO2, niż podobne maszyny. Z kolei Boeing 737 Max 8 charakteryzuje się zużyciem paliwa niższym aż o 16% od wcześniejszej wersji modelu.

Źródło: flickr

Niemniej jednak to właśnie pojazdy o napędzie hybrydowym i elektrycznym mogą być przyszłością lotnictwa, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Rolls-Royce. I mimo że początkowo wraz z Electroflight planują „jedynie” pokonać rekord prędkość, to w dłuższej perspektywie chodzi o rozwój silników elektrycznych w lotnictwie. To część strategii Accel, która ma na celu ich rozwój oraz redukcję szkodliwego wpływu dwutlenku węgla na środowisko. Silniki już teraz zamawiają Boeing i Airbus, co dodatkowo udowadnia ich popularyzację.

United poleci w 3,5h z USA do Europy dzięki samolotom Boom Supersonic!

Tymczasem Electric NXT ma przed sobą ciężkie zadanie. Obecny rekord prędkości samolotu elektrycznego w Księdze Rekordów Guinnessa wynosi 342 km/h. Tymczasem samolot przygotowany przez Rolls-Royce i Electroflight może według producentów osiągnąć prędkość do 480 km/h.

Źródło: Wprost

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button