Info z rynkuTransport

Francja: Bez dowodu szczepienia nie wejdziesz do samolotu i pociągu

Prezydent Francji Emmaunel Macron zapowiedział, że już od 15 sierpnia będą obowiązywały obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla medyków i placówek opiekuńczych. Kraj boryka się ze zwiększoną liczbą zarażeń i hospitalizacji w związku z indyjską mutacją koronawirusa. Według wszystkich danych, niemal wszystkie pobyty szpitalne dotyczy osób niezaszczepionych.

Francja zmaga się z kolejną falą pandemii COVID-19

Do tej pory we Francji zaszczepiono jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 35 mln obywateli. To ponad 50% całego społeczeństwa. Niestety przez wzrost zakażeń, sytuacja jest na tyle krytyczna, że Macron wraz z rządem zaczęli wymagać paszportów covidowych w całym kraju.

Cypr zaszczepi marynarzy pływających pod banderą cypryjską na COVID-19

Według dostępnych danych w szpitalach przebywają głównie obecnie osoby niezaszczepione. Co więcej, rząd zadecydował w takim wypadku, że wszystkie podróże do kraju będą możliwe jedynie za okazaniem dowodu szczepienia przeciwko COVID-19.

Prezydent Francji przekazał również, że od początku sierpnia będzie wymagany certyfikat szczepień wobec pracowników i wszystkich obywateli, którzy zechcą wybrać się do kawiarni, restauracji i centrów handlowych. Paszport covidowy będzie także wymagany w podróżach pociągami i samolotami. Certyfikat ten będzie dotyczył także miejsc rozrywki i placówek kulturalnych.

Jak podaje Radio-Zet, zapowiedź Macrona przyczyniła się do nagłego wzrostu liczby chętnych na szczepienia. Zaledwie w ciągu jednego dnia na szczepienia zapisało się aż 926 tysięcy Francuzów.

Z kolei jak poinformował minister zdrowia Olivier Veran, obowiązek dotyczy wszystkich pracowników opieki zdrowotnej. Ostateczny czas na otrzymanie drugiej dawki, to 15 września. Po tej dacie, niezaszczepieni pracownicy nie będą mogli ani pracować, ani pobierać wynagrodzenia.

Francja wprowadzi kolejne utrudnienia dla niezaszczepionych przeciwko COVID-19

Co więcej, Emmanuel Macron przekazał, że testy PCR nie będą już bezpłatne od jesieni.

Pakiet mobilności to przykład hipokryzji Francji i Niemiec

Restrykcje będą obowiązywały już od 15 sierpnia.

Źródło: TVN24, Shengen Visa Info, Reuters

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button