Magazyny

Rynek magazynowy w Polsce cały czas rośnie

Rynek magazynowy w Polsce pomimo pandemii Covid-19 ma się bardzo dobrze. Z najnowszych danych NBP wynika, że jest wręcz w fazie dynamicznego wzrostu.

Jak wynika z danych NBP, w I kw. 2021 roku zarówno podaż jak i popyt na powierzchnie magazynowe utrzymywał się na wysokim poziomie.

– W przeciwieństwie do rynku handlowego, rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej zyskuje na zmianach w nawykach konsumentów obserwowanych już wcześniej, a przyśpieszonych przez pandemię – czytamy w raporcie.

Rynek magazynowy w Polsce – magazyny miejskie w natarciu

Powyższe nawiązuje do rozwoju e-commerce, który bardzo zyskał na znaczeniu właśnie w okresie pandemii. Wiele osób zostało zamkniętych w domach, w związku z czym zaczęło zamawiać towary przez Internet. To z kolei wywołało masowy popyt na powierzchnię magazynową.

NBP w swoim raporcie zaznacza, że szczególnie dobrze rozwija się rynek małych, podmiejskich magazynów. Są to obiekty, które służą do dystrybucji towarów miastach, w których pobliżu się znajdują. Jest to też odpowiedź na coraz bardziej wymagających klientów. Obecnie zamawiający oczekują jak najkrótszego czasu dostawy produktu.

Ponad 20 mln m kw. powierzchni magazynowej

Jak wynika z danych NBP na koniec I kw. 2021 roku, zasoby magazynowe w Polsce wynosiły 21,4 mln m kw., a w budowie znajdowało się 2 mln m kw. magazynów. Stopa pustostanów w całym kraju odnotowała dalszy lekki spadek do  poziomu 6,5% wobec 6,6% w IV kw. 2020 r.

Co ciekawe, w I kw. 2021 roku szacowana wartość transakcji nieruchomości komercyjnych nabytych w celach inwestycyjnych, czyli przeznaczonych na wynajem, wyniosła ok. 1 mld zł. Z tego 37% dotyczyło powierzchni magazynowych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button