Info z rynkuTransport

Ile zarabia zawodowy kierowca? Najnowszy raport wskazuje nierówności

Najnowszy raport przygotowany przez Polski Instytut Transportu Drogowego uwidacznia, w jaki sposób zmalały wynagrodzenia kierowców zawodowych w ciągu ostatniego roku. Pandemia COVID-19 przyspieszyła nierówności oraz trudności na rynku pracy. W ankiecie wzięło udział 1200 kierowców, z czego aż 98%, to mężczyźni.

Badanie zostało wykonane metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview). Ogromną większość respondentów stanowią kierowcy, którzy pracują na zestawach z naczepą. W badaniu wzięło udział aż 83% takich respondentów. 6% stanowią kierowcy „solówek”, czyli z  wymaganym prawem jazdy kat. C. Z kolei 2% badanych, to kierowcy busów o DMC do 3,5t oraz innych pojazdów specjalistycznych.

Analiza zwróciła uwagę, że zawód wciąż jest wykonywany głównie przez mężczyzn, ale trend się powoli zmienia:

Fundacja Truckers Life dba nie tylko o wizerunek kierowców, ale także o zwiększenie świadomości, że zawód ten jest wykonywany w bardzo trudnych warunkach i że coraz częściej wykonują go również kobiety.

Ile zarabia kierowca zawodowy w Polsce?

Na uwagę zasługuje fakt, że w ciągu kilku lat zarobki nieporównywalnie się zwiększyły. Ich wysokość zwiększała się od 2017 roku, kiedy to średnie zarobki kierowców wynosiły 4800 zł brutto, a kończąc na 2020, kiedy 6000 zł brutto.

Źródło: Polski Instytut Transportu Drogowego

Średnia zarobków z 2020 jest jednak niższa o 5% w porównaniu z rokiem 2019. Wpływ miała na to pandemia COVID-19, która przyczyniła się również do zerwania łańcuchów dostaw, w następstwie czego wielu kierowców utraciło możliwości pracy.

Mimo to raport wskazuje, że zarobki kierowców są zdecydowanie wyższe niż w innych zawodach:

Warto jednak zaznaczyć, że przeciętna płaca w Polsce w 2020 roku wg GUS wynosiła 5167,47 zł brutto, a więc 3732 zł netto. Jest to wzrost o 5,1% w porównaniu do roku poprzedniego. Zatem porównując to ze średnią krajową – całkowite zarobki kierowców wyglądają bardzo atrakcyjnie na tle całej gospodarki.

Pakiet mobilności to przykład hipokryzji Francji i Niemiec

Na co składa się wynagrodzenie kierowcy?

Według danych największą część wypłaty kierowcy zawodowego to dieta i ryczałt. Ich wysokość, to 64% pełnego wynagrodzenia miesięcznego. Premia i dodatki, to 20,5% a inne składowe 15,5%. Jak również wynika z ankiety 96% respondentów jest zatrudnionych na podstawie umowę o pracę. Z kolei zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie lub własną działalność gospodarczą zadeklarowało 4% badanych osób.

Źródło: Polski Instytut Transportu Drogowego

Truckerzy zarabiają z tej grupy najwięcej, ponieważ ich wynagrodzenia wynoszą mniej więcej 6000-7000 zł netto. Kierowcy busów zarabiają średnio 4612,5 zł netto. Z danych wypływa jeszcze jedna bardzo ważna informacja – tylko ¼ kierowców zarabia poniżej 5000 zł netto.

Źródło: Polski Instytut Transportu Drogowego

Co więcej, eksperci z Polskiego Instytutu Transportu drogowego wskazali, że:

Dane pokazują, że najwięcej zarabiają Ci, którzy pracują u danego pracodawcy od roku do dwóch. Dokładnie takie same wyniki otrzymaliśmy w badaniu w 2018 roku. Najmniejsze zarobki uzyskują ci, którzy pracują powyżej 5 i 10 lat. Może wynikać to z tego, że kierowcy nie otrzymują podwyżek (lub nie otrzymują tak wysokich podwyżek). A tym, którzy dopiero zaczynają pracę, proponuje się większą stawkę, aby zachęcić ich do pracy. Stawka 6250 zł dla początkujących kierowców jest bardzo atrakcyjna.

Modernlog 2021: spotkania na żywo, pokazy maszyn, nowości produktowe

Najczęściej kierowcami są mężczyźni w wieku od 31-40 lat. Stanowią oni 39,4% wszystkich kierowców, którzy zarabiają najwięcej. Mediana wskazuje, że ich zarobki oscylują wokół 6200 zł netto. Najgorzej mają najstarsi kierowcy, bowiem ich zarobki wynoszą 5500 zł (mediana netto). Skąd ta różnica? Jak wskazuje badanie:

Odpowiedź jest dość prosta. Osoby w tym wieku chętniej niż ich koledzy wybierają pracę, która pozwala być częściej w domu i raczej na kierunkach w ruchu lokalnym czy krajowym.

Źródło: Polski Instytut Transportu Drogowego

Pełny raport znajdą Państwo pod tym adresem. Dokument został przygotowany przez Marcina Wolaka, dr inż. Justynę Świebodę i Yaroslava Kushtę. Praca została zredagowana przez Annę Majowicz. Partnerem wydania został Webfleet Solutions.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button