Info z rynkuTransport

Cypr zaszczepi marynarzy pływających pod banderą cypryjską na COVID-19

W Międzynarodowym Dniu Marynarza, czyli 25 czerwca, cypryjskie Ministerstwo Żeglugi wydało ważny komunikat. Nakreśla on plany zapewnienia szczepień COVID-19 wszystkim marynarzom na statkach pod cypryjską banderą i zarządzanych przez Cypr.

Cypr planuje stać się międzynarodowym ośrodkiem szczepień dla wszystkich wizytujących marynarzy

Jak określono w komunikacie wydanym przez cypryjskie Ministerstwo Żeglugi, szczepionki będą podawane przez wykwalifikowany personel medyczny wszystkim marynarzom pracującym na statkach pod cypryjską banderą. Niezależnie  od lokalizacji statku, a także od posiadanych certyfikatów.

Dodatkowo szczepionki będą również dostępne dla wszystkich marynarzy służących na pokładach statków zawijających do portów cypryjskich, niezależnie od bandery, mających bliskie związki z Cyprem. Dotyczy to także statków zarządzanych przez firmy, które mają siedzibę w tym kraju.

Ponadto Cypr rozważa możliwość przekształcenia się w ośrodek szczepień. Jest to uzależnione od udostępnienia marynarzom części nadwyżek szczepionek z innych krajów.

Od momentu pojawienia się pandemii, Cypr pozostaje w czołówce krajów, które poszukują praktycznych, globalnych środków wsparcia dla marynarzy dotkniętych kryzysem związanym ze zmianą załogi. Kraj był jednym z pierwszych miejsc na świecie, który uznał marynarzy za kluczowych pracowników i wdrożył formalny proces zmiany załogi. Dzięki tym środkom ponad 20 000 marynarzy zostało repatriowanych lub mogło wrócić do pracy już od maja 2020 roku.

Cypr przedstawił następnie propozycję globalnego programu szczepień marynarzy Sekretarzowi Generalnemu Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Międzynarodowej Izbie Żeglugi, Międzynarodowej Federacji Transportu i Unii Europejskiej. Zostało to rozwinięte w formalną rezolucję, która została oficjalnie przyjęta przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP).

USA: W Port Canaveral szczepią wszystkich marynarzy przeciwko COVID-19

Cypr wspiera proces szczepień przeciwko COVID-19

Jak wyjaśnił Vassilios Demetriades, cypryjski wiceminister żeglugi:

Nadal jesteśmy zaangażowani w znalezienie realistycznego podejścia do globalnego programu szczepień marynarzy. Odpowiedzialność ta zaczyna się na szczeblu krajowym. Z tego powodu zapewniamy szczepionki wszystkim marynarzom na statkach pływających pod cypryjską banderą i zarządzanych przez Cypr.

Dodatkowo Demetriades przekonuje, że:

W dalszym ciągu priorytetowo traktujemy dobrobyt marynarzy i wspieramy praktyczne i skoordynowane rozwiązanie trwającego wyzwania związanego ze zmianą załogi. Chcielibyśmy również we współpracy z globalną społecznością żeglugową, wprowadzić możliwość stania się centrum szczepień dla marynarzy.

Będzie to wymagało współpracy z innymi narodami i organizacjami w celu zgromadzenia zapasowych szczepionek. Jednakże prowadzimy aktywne rozmowy w celu rozwinięcia potencjału tego pomysłu.

Według cypryjskiego wiceministra żeglugi, globalny handel musi się rozwijać, ponieważ jest od niego zależny współczesny świat. Z tego powodu szczepienia przeciwko COVID-19 przyspieszą powrót do normalności i poprawią statystyki handlowe przez minimalizację zagrożenia związanego z lockdownami.

Źródło: Hellenic Shipping News

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button