PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

Coradia iLint – pierwszy pociąg wodorowy na świecie testowany w Polsce

Na Torze Testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, koło Wrocławia, zadebiutował Coradia iLint. Jest to pierwszy na świecie pociąg wodorowy, który zaprojektowała i wyprodukowała firma Alstom.

Jak poinformowała firma Alstom, Coradia iLint jest pierwszym na świecie pociągiem pasażerskim, którego wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Jest cichy, porusza się znacznie płynniej niż jednostki spalinowe. I jak zaznacza producent, pojazd jest w pełni bezemisyjny – emituje jedynie parę wodną i wodę.

Niemcy: Na tory wyjadą pierwsze pociągi napędzane wodorem

Alstom przekonuje, że pociąg:

Został wyposażony w innowacyjne rozwiązania takie jak m.in. technologię czystej konwersji energetycznej. Ponadto posiada systemy efektywnego dostarczania i magazynowania energii w bateriach. Dodatkowo posiada systemy inteligentnego zarządzania mocą napędową i dostępną energią.

Pojazd na co dzień produkowany w fabrykach Alstomu w Niemczech i Polsce. Jego prędkość maksymalna wynosi 140 km/h. Coradia Lint będzie w stanie pomieścić do 300 pasażerów i pokonać dystans nawet 1000 kilometrów na jednym tankowaniu.

Jak informuje Sławomir Nalewajka, dyrektor zarządzający Alstomu w Polsce, na Ukrainie i w krajach bałtyckich dla agencji Newseria Biznes:

Coradia iLint jest pierwszym pociągiem, który wykorzystuje paliwowe ogniwa wodorowe do produkcji energii elektrycznej. Jest stworzony dla linii niezelektryfikowanych, które w Europie stanowią prawie połowę, a w Polsce 1/3 tras. Pociąg nie potrzebuje specjalnego przygotowania tych linii do podróży, ponieważ nie wymaga budowy sieci elektryfikacyjnej.

Jak informuje Alstom, zastąpienie jednego pociągu z napędem na wodór, może wyeliminować CO2 na poziomie emisji czterystu samochodów rocznie. Pierwsze na świecie dwa pociągi wodorowe tej firmy w ciągu 18 miesięcy (lata 2018-2020) przejechały ponad 180 tysięcy kilometrów w Niemczech.

Źródło: Alstom.com

Ceny aut elektrycznych będą coraz niższe, to zasługa tańszych baterii

Alstom sprzedał do tej pory 41 pociągów z serii Coradia iLint, a zapotrzebowanie na pojazdy tego typu wciąż rośnie. Jak jednak zaznacza producent – pierwsze tego typu pociągi wodorowe będą w pełni eksploatowane w Niemczech już od 2022 roku. W Polsce pojawi się m.in. w województwie wielkopolskim.

Źródło: Alstom, Magazyn przemysłowy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button